Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Spółka Solorza ma już swoją elektrownię słoneczną. Teraz kupiła farmę wiatrową

ZE PAK inwestuje w odnawialne źródła energii. Zapowiada, że nowych projektów będzie dużo więcej

Należąca do Zygmunta Solorza spółka Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (ZE PAK) kupiła podmiot odpowiedzialny za rozwój projektu farmy wiatrowej. W ramach planowanej inwestycji powstanie elektrownia o łącznej mocy 17,5 MW składająca się z siedmiu turbin w miejscowości Kazimierz Biskupi, w bezpośrednim sąsiedztwie elektrowni węglowej Pątnów.

Przeczytaj też: Elektryczna Kia z certyfikatem śladu węglowego

Spółka deklaruje, że dzięki dobrej wietrzności farma będzie w stanie wyprodukować 60 GWh energii rocznie. Planowany termin jej uruchomienia to III kw. 2023 r. Łączne nakłady inwestycyjne związane z nabyciem oraz realizacją Farmy wyniosą blisko 150 mln zł. W 2019 roku Farma wygrała aukcję na sprzedaż dla wytwórców energii odnawialnej, w której zakontraktowano łącznie 0,55 TWh energii elektrycznej w okresie 15 lat, począwszy od 2023 roku, z ceną referencyjną na poziomie 214,47 zł/MWh (indeksowaną zgodnie z zasadami aukcji OZE).

ZE PAK deklaruje, że ta transakcja jest dopiero pierwszym krokiem w rozwoju energetyki wiatrowej w grupie oraz kompetencji w tym obszarze. Planowane są kolejne wiatraki na terenach pogórniczych należących do ZE PAK oraz przejęcia projektów rozwijanych przez inne podmioty.

Zaledwie dzień wcześniej spółka informowała o postępach w rozwoju swojej „słonecznej nogi” w energetyce. Konsorcjum należących do Solorza spółek eSoleo i PAK Serwis ukończyło montaż 155 tys. modułów o łącznej mocy 70 MW na farmie fotowoltaicznej w Brudzewie w powiecie tureckim. To największa działająca dziś farma słoneczna w Polsce, ale plany ZE PAK sięgają o wiele dalej – przewidują budowę elektrowni słonecznych o mocy 1000 MW (dla porównania, dziś jest ich w Polsce 5232 MW).

Przeczytaj też: Czarnek wprowadza ekologię do szkół

Wśród innych zielonych działań ZE PAK znajdują się: budowa hydrolizera, czyli instalacji do produkcji wodoru, rozwój floty samochodów wodorowych, a według ostatnich informacji firma przymierza się także do inwestycji w małe reaktory jądrowe. Taki sam plan zasygnalizował właśnie KGHM, a wcześniej m.in. Synthos i Orlen.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies