Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Będzie łatwiej o pieniądze na zielone projekty. EBI i BNP Paribas nawiązują współpracę

Małe i średnie firmy będą mogły na korzystnych warunkach finansować fotowoltaikę, pompy ciepła czy samochody elektryczne

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) oraz BNP Paribas Leasing Services, spółka zależna banku BNP Paribas, podpisały w poniedziałek umowę kredytową o wartości 200 mln euro (równowartość niemal 920 mln zł). Pieniądze z tej puli będą przeznaczane na wsparcie małych i średnich firm, które mają problem z dostępem do kredytów i pożyczek. Jedna piąta tych środków wesprze projekty wpisujące się w walkę ze zmianami klimatycznymi.

Przeczytaj też: Warszawa szykuje się na zmiany klimatu

Finansowanie zielonych inwestycji może obejmować instalacje fotowoltaiczne, pompy ciepła i stacje ładowania oraz zakup pojazdów elektrycznych i hybrydowych. Przyczynią się one do realizacji celu redukcji emisji gazów cieplarnianych w Polsce oraz pomogą w osiągnięciu celu określonego w Polityce Energetycznej Polski do 2040 roku.

– Polska ma dużą i zróżnicowaną gospodarkę, która jest stosunkowo odporna na zawirowania gospodarcze. Mimo to 16 z 17 okręgów objętych polityką spójności notuje stosunkowo niskie PKB na mieszkańca. Budowanie przyjaznej dla klimatu gospodarki wymaga również znacznych inwestycji. Wsparcie EBI dla BNP Paribas Leasing Services zachęci do ekologicznego podejścia i otworzy dostęp do środków dla małych i średnich przedsiębiorstw na atrakcyjnych warunkach, takich jak obniżona stopa procentowa i dłuższy termin zapadalności – wyjaśnia cytowana w komunikacie Teresa Czerwińska, wiceprezes EBI odpowiedzialna za działalność banku w Polsce.

Przeczytaj też: Największy polski bank wycofa się z finansowania węgla

Transakcja będzie miała formę pożyczki dla BNP Paribas Leasing Services z gwarancją BNP Paribas Bank Polska. Zostanie ona uzupełniona zabezpieczeniem w postaci obligacji EBI – po raz pierwszy zostaną one wykorzystane jako zabezpieczenie finansowe. Taka konstrukcja to alternatywa dla partnerów finansowych EBI do klasycznych zabezpieczeń, które można wykorzystać przy innych operacjach wsparcia finansowego.

KATEGORIA
FINANSE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies