Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Nawigacja Google Maps pokaże trasę najbardziej przyjazną środowisku

Google Maps szykuje sporą rewolucję. Nie tylko zyskamy możliwość wyboru ekotrasy, ale też sprawdzimy, czy nasze auto może wjechać do strefy czystego transportu

Transport odpowiada za jedną piątą globalnych emisji CO2. Dlatego kierowca włączający aplikację Google Maps będzie teraz mieć do wyboru dwie trasy: najszybszą i z najmniejszym śladem węglowym. Będziemy mogli porównać emisję CO2 między zaproponowanymi drogami. Aplikację Google zasilą dane pochodzące od technologicznego giganta Alphabet Inc. Sztuczna inteligencja będzie analizować dane dotyczące liczby pojazdów, jakości powietrza, ruchu na drodze. Cały algorytm jest zaprojektowany tak, by pomóc ograniczyć zużycie paliwa.

Przeczytaj też: Całe miasta staną się strefami czystego transportu

Aplikacja Google będzie także porównywać emisyjność podróży samochodem, rowerem, transportem publicznym oraz innymi lokalnie dostępnymi środkami transportu. Dane będą wyświetlać się w prosty sposób, bez konieczności klikania w nową zakładkę. Dla wielu kierowców Mapa Google to narzędzie do tego, by przemieszczać się jak najszybciej. – Jeśli trasa przyjazna dla środowiska oznaczałaby podróż znacznie dłuższą, damy kierowcy możliwość szybkiego porównania parametrów – wyjaśnia Dane Glasgow, wiceprezes ds. produktu w Google Maps.

Przeczytaj też: Rowery bez wsparcia, za to na e-busy i e-auta miliardy

Pojawi się też ważna informacja dla kierowców aut najbardziej emisyjnych i aut elektrycznych. Mapa uwzględni strefy czystego transportu. Powstają one w miastach na całym świecie, w Polsce Ministerstwo Klimatu i Środowiska dopiero przygotowuje regulacje nakładające obowiązek tworzenia stref w niektórych miastach. – Miasta na całym świecie, od Amsterdamu po Dżakartę, wprowadzają strefy niskoemisyjne. W tych miejscach nakładane są ograniczenia dostępu dla pojazdów zanieczyszczających powietrze, np. tych z silnikami Diesla – tłumaczy w komunikacie Google. Do takich stref mogą wjeżdżać samochody elektryczne.

Przeczytaj też: Nie zależy ci na środowisku, zadbaj chociaż o zdrowie

Będziemy mogli sprawdzić, czy nasz pojazd jest uprawniony do wjazdy do Low Emission Zone (LEZ) i na jakich warunkach może tam przebywać. Jeśli okaże się, że auto nie spełnia określonych warunków, aplikacja podpowie jaki środek transportu możemy wybrać zamiast własnego auta lub jak zmodyfikować trasę. Jeśli przekroczymy granicę strefy czystego transportu, Google Maps wyśle nam specjalny alert. Ostrzeżenia o LEZ pojawią się w aplikacji już w czerwcu. Będą obejmować Francję, Hiszpanię, Holandię, Niemcy i Wielką Brytanię.

KATEGORIA
EKOLOGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies