Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Wzrost cen energii napędza popyt na OZE. Przejęciami zainteresowany jest również KGHM

Biznes poszukuje dostępu do zielonej energii głównie dlatego, że jej ceny wypadają coraz bardziej korzystnie na tle źródeł węglowych

Z każdym dniem przybywa informacji o przejęciach farm fotowoltaicznych oraz wiatrowych w Polsce. Apetyt na nowe odnawialne źródła energii, czyli OZE, mają zarówno firmy energetyczne, fundusze inwestycyjne, jak i przemysł.

Przeczytaj też: Masz samochód elektryczny? Jest sposób, by ładować go taniej

Biznes poszukuje dostępu do zielonej energii głównie dlatego, że jej ceny wypadają coraz bardziej korzystnie na tle źródeł węglowych. O ile prąd ze słońca czy wiatru tanieje, to ceny energii z tradycyjnych elektrowni cały czas idą w górę. W IV kw. 2020 r. średnia cena sprzedaży energii elektrycznej w Polsce wynosiła 256 zł/MWh (wskaźnik wyliczony przez Urząd Regulacji Energetyki). Tymczasem energią w dostawach na przyszły rok handluje się już po około 300 zł/MWh. Dla porównania w grudniowej aukcji OZE firmy zaoferowały energię z wiatru i słońca po cenach z przedziału 162,8-233,3 zł/MWh. To nawet o 40 proc. taniej niż energia z sieci.

Przy takich różnicach cenowych nie dziwi, że firmy chcą mieć jak najwięcej własnej energii. – KGHM planuje w tym roku uruchomić kolejne projekty fotowoltaiczne i rozmawia o potencjalnych akwizycjach w obszarze OZE – powiedział podczas konferencji wynikowej prezes KGHM Marcin Chludziński.

Koncern nie informuje, o jakiej wielkości inwestycje chodzi. Będzie projekty fotowoltaiczne kupować, dlatego o tempie inwestycji przesądzi wynik rozmów z kontrahentami. Wiadomo jednak, że mocy OZE w 2021 roku przybędzie więcej niż w ubiegłym, gdy do użytku oddano pierwszą instalację przy Hucie Legnica o mocy 3 MW.

Warto przypomnieć, że akwizycje na rynku OZE są spójne ze strategią KGHM do 2030 roku, która zakłada, że połowę zapotrzebowania na energię grupa pokryje z własnych źródeł, w tym z OZE. KGHM prowadzi dwa projekty fotowoltaiczne: na terenie Oddziału Zakład Hydrotechniczny oraz przy Hucie Miedzi Głogów.

Przeczytaj też: Lasy Państwowe zrezygnują z certyfikowania drewna?

Ostatnio w green-news.pl pisaliśmy również m.in. o tym, że Tauron uruchomimł następną farmę słoneczną, firma R.Power sprzedała duży pakiet instalacji PV w Polsce brytyjskiemu funduszowi Aberdeen Standard Investments, a Orlen jest bliski przejęcia trzech farm wiatrowych.

Takich informacji na polskim rynku będzie już tylko przybywać.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies