Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Duża transakcja na rynku fotowoltaiki w Polsce. Finansowanie zapewni BNP Paribas

Właściciela zmieni aż 130 farm słonecznych o łącznej mocy przekraczajacej 120 MW

Boom na fotowoltaikę trwa w Polsce w najlepsze. Budowane są nowe elektrownie, a ich skala jest bardzo zróżnicowana. Jednocześnie farmy zmieniają właścicieli. Świeżym przykładem przejęcie portfela 130 farm fotowoltaicznych o łącznej mocy zainstalowanej 122 MW przez fundusz sterowany przez Aberdeen Standard Investments (podmiot ten zarządza aktywami o wartości przeszło 500 mld euro). Część środków zagwarantuje BNP Paribas.

Przeczytaj też: Tauron uruchomił kolejną farmę fotowoltaiczną

Bank poinformował, że zapewnił na tę transakcję połowę finansowania w ramach pakietu kredytów. Ich okres spłaty wynosi 15 lat, czyli tyle samo, ile trwa rządowe wsparcie projektów OZE w Polsce. Za przygotowanie instalacji odpowiada firma R.Power – jeden z najważniejszych graczy na rodzimym rynku fotowoltaiki. W portfolio firmy znaleźć można przeszło 300 elektrowni o łącznej mocy 300 MW. Do przejęcia dojdzie, gdy farmy osiągną zdolność operacyjną.

Nie są to oczywiście pierwsze kroki BNP Paribas na rynku OZE. W serwisie green-news.pl możesz przeczytać, że instytucja współpracuje z firmą Quair Polska, która planuje budowę farm wiatrowych i słonecznych o łącznej mocy 106 MW (z tego 29 MW w fotowoltaice i 77 MW w energetyce wiatrowej). Na realizację tych projektów podmiot pozyskał 460 mln zł finansowania, z czego 40 proc., czyli 184 mln zł dostarczy BNP Paribas.

Przeczytaj też: Volkswagen wywołał skandal chwytem marketingowym

Pod koniec ubiegłego roku bank informował z kolei, że wartość udzielonego przez niego finansowania na różnego rodzaju projekty ekologiczne przekroczyła już 1,5 mld zł. Aż dwie trzecie z tej kwoty to finansowanie z trzech ostatnich lat, co świadczy o przyspieszaniu zazieleniania biznesu. Trudno się temu dziwić – Łukasz Pobudejski, dyrektor Departamentu Finansowania Strukturyzowanego w Banku BNP Paribas, stwierdził wprost, że zielone inwestycje są nie tylko etyczne, ale też opłacalne.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies