Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
KGHM za miesiąc rusza z budową pierwszej elektrowni słonecznej

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami koncernu, trwają też przygotowania do realizacji całej serii większych tego typu projektów

KGHM Polska Miedź rozpocznie realizację pierwszego z zapowiadanych projektów fotowoltaicznych w połowie kwietnia. – Pierwszy projekt będzie miał moc 3 MW. Powstanie w Legnicy. Następne instalacje są na etapie uzyskiwania pozwoleń – powiedział prezes KGHM Marcin Chludziński podczas konferencji wynikowej, która ze względu na epidemię koronawirusa była transmitowana online.

Przeczytaj też: Fotowoltaika w Polsce jeszcze nigdy nie rosła tak szybko

– Niektóre z tych projektów mogą przyspieszyć, jeśli uda się szybciej dopełnić formalności. Najszybszy projekt to ten, który rozpoczynamy ze spółką KGHM Zanam oraz Hutą w Legnicy w kwietniu – dodał prezes KGHM.

Polska Miedź projektuje też instalację fotowoltaiczną o mocy 4 MW na terenie Huty Miedzi Głogów (planowane rozpoczęcie produkcji w III kw. 2021 r.) i o mocy 5 MW na terenie rekultywacyjnym piaskowni Obora (rozpoczęcie produkcji w II kw. 2022). Z kolei w fazie przedprojektowej są duże instalacje: Wierzba I (16 MW), Wierzba II (50 MW) i Konrad (30 MW).

Marcin Chludziński przypomniał, że spółka optymalizuje istniejące własne źródła wytwarzania.

Przeczytaj też: KGHM zwiększy udział miedzi z recyklingu w swojej produkcji

– Robimy to wszystko, co zapewni nam w dłuższej perspektywie tańszą energię. Nie współpracujemy z firmami energetycznymi, robimy wszystko z pomocą deweloperów. Rozważamy też duże źródło gazowe. Nie zamierzamy kupować źródeł konwencjonalnych od Taurona, ani od innych firm – powiedział także prezes KGHM.

Strategia KGHM na lata 2019-2023 zakłada realizację projektów mających na celu zaspokojenie 50 proc. zapotrzebowania KGHM Polska Miedź na energię elektryczną ze źródeł własnych i odnawialnych źródeł energii do końca 2030 r.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies