Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Tauron uruchomił kolejną farmę fotowoltaiczną. Tysiące domów skorzystają z zielonej energii

Instalacja o mocy 6 MW pojawiła się w gminie Choszczno. Niebawem pojawi się tam druga elektrownia, tym razem o mocy 8 MW

W grudniu ubiegłego roku Tauron uruchomił swoją pierwszą farmę fotowoltaiczną – instalacja o mocy 5 MW pojawiła się w Jaworznie. Obecnie spółka chwali się nową elektrownią farma o mocy 6 MW, która stanęła w gminie Choszczno w województwie zachodniopomorskim. Zaspokoi ona zapotrzebowanie na energię elektryczną około 2,5 tysiąca gospodarstw domowych. To pierwsza farma wybudowana przez spółkę Tauron Ekoenergia.

Przeczytaj też: Nowy sposób na sfinansowanie instalacji słonecznej

Budowa farmy Choszczno I rozpoczęła się w lutym ubiegłego roku. Montaż ponad 16 tysięcy modułów fotowoltaicznych wystartował w lipcu i trwał pięć tygodni. Potem wykonano prace elektryczne. Rocznie instalacja wyprodukuje około 6 tysięcy MWh energii. Będzie działać do 2045 roku. Warto dodać, że w ubiegłym miesiącu rozpoczęły się prace budowalne przy drugiej farmie fotowoltaicznej w Choszcznie. W ramach tego projektu powstaje elektrownia o mocy 8 MW. Pierwsza energia elektryczna popłynie z niej jeszcze w 2021 roku.

Inwestycje w energetykę odnawialną to element Zielonego zwrotu Taurona. Grupa za dekadę chce wytwarzać ponad 65 proc. energii ze źródeł nisko- i zeroemisyjnych, przy jednoczesnym ograniczeniu emisyjności o połowę. Spółka zamierza to osiągnąć z pomocą akwizycji, wykorzystania swoich terenów poprzemysłowych, ale też poszukiwania innych lokalizacji, w których mogą się pojawić farmy słoneczne lub wiatrowe. W serwisie green-news.pl możesz przeczytać o rozpoczęciu budowy instalacji wiatrowej w powiecie piotrkowskim. Obiekt o mocy 30 MW zaspokoi potrzeby energetyczne 35 tysięcy gospodarstw domowych.

Przeczytaj też: Orlen dostał zgodę na przejęcie trzech farm wiatrowych

Niedawno okazało się, że w ubiegłym roku farmy wiatrowe Taurona dostarczyły około 970 GWh energii elektrycznej – o 40 proc. więcej niż w 2019 roku. Taka ilość energii może pokryć roczne zapotrzebowanie 400 tysięcy gospodarstw domowych. Spółka wyjaśniła, że poprawa wyników produkcyjnych to głównie efekt przejmowania kolejnych farm. We wrześniu 2019 roku Tauron kupił elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 180 MW. Plany wobec fotowoltaiki też są ambitne – w 2025 roku Tauron chce dysponować farmami o mocy 300 MW.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies