Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Wspólnoty mieszkaniowe też mogą zrobić coś dla klimatu. I to przy wsparciu banków

Wspólnoty mieszkaniowe chcąc ograniczyć zużycie energii mogą skorzystać z programu oferowanego przez bank BNP Paribas, a przygotowanego wspólnie z EBI i BGK

Około 850 wspólnot mieszkaniowych z całego kraju może skorzystać z programu BNP Paribas, w ramach którego wspierane są inwestycje zmniejszające zużycie energii. Program został przygotowany przy współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym oraz Bankiem Gospodarstwa Krajowego.

Przeczytaj też: Korporacje łatwo mogą zmniejszyć zużycie plastiku

Wspólnoty mieszkaniowe, które skorzystają z tej opcji, otrzymają 90 proc. dofinansowania do kosztów audytu energetycznego i projektu budowalnego, a także do wydatków niezbędnych, by rozpocząć cały proefektywnościowy projekt. Jakie typy modernizacji będą wspierane? Na liście znajdują się m.in. ocieplenie ścian i dachu budynków, jak również wymiana starych kotłów, nieszczelnych okien i drzwi, montaż energooszczędnego oświetlenia, czy wymiana systemu centralnego ogrzewania i klimatyzacji. Dofinansowanie można uzyskać również wdrażając system zarządzania energią w budynku czy instalując fotowoltaikę na dachu.

Zwroty kosztów związanych z przeprowadzeniem audytu energetycznego są finansowane z jednego z programów EBI. – Dodatkowo wspólnoty, które zdecydują się sfinansować inwestycję z kredytu bankowego, mogą uzyskać za pośrednictwem BNP Paribas bezzwrotną premię stanowiącą nawet 20 proc. kwoty wykorzystanego kredytu – mówi Aleksandra Rutkowska, menedżer ds. instytucji międzynarodowych i programów rozwojowych w BNP Paribas. Bank, oferuje wspólnotom mieszkaniowym kredyty o wartości do 2,6 mln zł, a przy kredytach do 1 mln zł finansuje do 100 proc. wartości inwestycji.

Przeczytaj też: BNP Paribas powołuje globalny eko-fundusz

W całej Polsce funkcjonuje ok. 180 tys. wspólnot mieszkaniowych. Jak wynika z analiz specjalistów, jednym z głównych składników kosztów eksploatacji budynków mieszkalnych są straty ciepła. Inwestycja w modernizację, której celem jest ograniczenie tych strat, może być więc opłacalna dla wspólnoty, a jednocześnie niesie pozytywne skutki dla jakości powietrza oraz zmniejsza emisję dwutlenku węgla, która jest podstawową przyczyną efektu cieplarnianego.

KATEGORIA
FINANSE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies