Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
BNP Paribas na rzecz klimatu. Bank powołuje globalny fundusz, który zajmie się „kasowaniem” emisji CO2

To drugie tego rodzaju przedsięwzięcie BNP Paribas. W ubiegłym roku bank uruchomił podobny fundusz, aktywny w Europie

BNP Paribas uruchamia pierwszy globalny fundusz działający na rzecz kompensacji emisji dwutlenku węgla. To rozwinięcie koncepcji, w ramach której w ubiegłym roku uruchomiono podobny fundusz inwestujący tylko w Europie. Utworzony w marcu 2019 r. fundusz The Theam Quant World Climate Carbon Offset Plan Fund w kilka miesięcy zgromadził aktywa równe 300 mln euro. Jego celem jest łączenie zyskownego inwestowania z przeciwdziałaniem zmianom klimatu.

Przeczytaj też: Wielki biznes zaczyna rezygnować z brudnych inwestycji

Theam Quant World Climate Carbon Offset Plan Fund sprzedaje jednostki uczestnictwa w Belgii, Francji, Włoszech, Luksemburgu, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii. Jego celem jest zainicjowanie w 2020 roku nowej fali inwestycji przyjaznych klimatowi. Projekt wsparły wiodące europejskie firmy ubezpieczeniowe, w tym Allianz, Cardif i HDI Assicurazioni.

Strategia funduszu polega na inwestowaniu w spółki o wysokich standardach środowiskowych, społecznych i ładu korporacyjnego (ESG), solidnych planach transformacji energetycznej i śladzie węglowym niższym od średniej dla branży. Pozostały ślad węglowy portfela jest kompensowany co kwartał poprzez zakup certyfikatów.

– Uruchomienie pierwszego globalnego funduszu zajmującego się kompensacją emisji CO2 jest jedną z wielu inicjatyw grupy BNP Paribas w zakresie zrównoważonego finansowania. Innym przykładem podejmowanych działań są projekty realizowane min. przez BNP Paribas Bank Polska, który w 2019 roku wdrożył program transformacji energetycznej dla wspólnot mieszkaniowych oparty o współpracę z Europejski Bankiem Inwestycyjnym – mówi Adam Hirny, dyrektora biura ds. międzynarodowych instytucji finansowych i programów zrównoważonego rozwoju w BNP Paribas.

Wyjaśnia, że program ten skupia się na finansowaniu termomodernizacji budynków wielorodzinnych połączonych z inwestycjami w mikroinstalacje OZE. W ramach programu wspólnoty mieszkaniowe mogą otrzymać dofinansowanie do kosztów audytów energetycznych i projektów budowlanych, które są niezbędnym elementem w procesie inwestycyjnym, zaś same inwestycje są dodatkowo wspierane premią termomodernizacyjną w ramach funduszu termomodernizacji i remontów. Bank finansuje również mikroinstalacje OZE, a także inne projekty optymalizujące zużycie energii w przedsiębiorstwach i źródła zielonej energii.

Przeczytaj też: Wielki bank chwali się neutralnością klimatyczną

W 2018 r., BNP Paribas uruchomił również ClimateSeed, platformę specjalizującą się w projektach kompensacji emisji CO2, która pomaga łączyć inwestorów z firmami rozwijającymi projekty mające na celu redukcję emisji. Pomógł także w opracowaniu innowacyjnych zielonych produktów finansowych. Na przykład we wrześniu ubiegłego roku pożyczył 105 mln euro firmie Bunzl zajmującej się produktami konsumenckimi. Wysokość oprocentowania papierów dłużnych została powiązana z realizacją przez Bunzl celów w zakresie redukcji emisji dwutlenku węgla.

KATEGORIA
FINANSE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies