Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Co korporacja może zrobić dla Ziemi? Ograniczyć zużycie jednorazowego plastiku

Większość jednorazowych sztućców, butelek czy kubeczków można zastąpić wielorazowymi odpowiednikami, lub wersjami nadającymi się do kompostowania

W Polsce co roku zużywa się 3,5 mln ton plastiku. Z tego duża część trafia np. do branży budowlanej, ale duży odsetek stanowią opakowania, np. butelki, pudełka, folie czy torby na zakupy. Znaczący udział w produkcji plastiku mają też różnego rodzaju przedmioty jednorazowego użytku, jak patyczki higieniczne, sztućce, naczynia, słomki, tacki, itp. Większość tych produktów zużywana jest nie tylko w gospodarstwach domowych, ale i w biurach. Dlatego korporacje mogą odegrać znaczącą rolę w zmniejszeniu produkcji plastikowych śmieci.

Przykładem instytucji, która chwali się, jak to robi, jest Bank BNP Paribas. Z działań na rzecz transformacji ekologicznej uczynił jeden ze swoich głównych zobowiązań w ramach społecznej odpowiedzialności biznesu i zrównoważonego rozwoju, ale też przekazów komunikacyjnych. Ograniczenie zużycia plastiku jest jednym z priorytetów w ramach tych zobowiązań. Opowiada o tym Agnieszka Michalik, starszy specjalista ds. CSR w BNP Paribas.

Przeczytaj też: W podróż zamiast pasty do zębów wybierz pastylki

Jak deklaruje, reprezentowana przez nią instytucja wyeliminowała zużycie jednorazowych sztućców, talerzyków i kubeczków we wszystkich placówkach banku. – Z platform zakupowych, dostępnych dla naszych pracowników, wyeliminowaliśmy możliwość zamówienia napojów w plastikowych butelkach oraz jednorazowych produktów plastikowych. Zastąpiliśmy je naczyniami czy sztućcami z tworzyw ekologicznych i kompostowanych – mówi Agnieszka Michalik.

W biurowcu przy ul. Kasprzaka w Warszawie organizacja prowadzi pilotażowy program kompostowania. Do kompostowników dostępnych w kantynie trafiają resztki jedzenia i kompostowalne opakowania. Dzięki temu nawożone są trawniki wokół budynku.

Przeczytaj też: Podpowiadamy, co korporacje mogą zrobić dla Ziemi

Dodatkowo BNP Paribas zamawiając posiłki w firmach cateringowych zastrzega, że w trakcie realizacji zleceń nie może być używany jednorazowy plastik. We wszystkich placówkach instytucji zrezygnowano z wody w jednorazowych butelkach z plastiku. Placówki Banku zostały doposażone również w naczynia i sztućce wielorazowe oraz szklanki, karafki i dystrybutory z wodą. W wyjątkowych sytuacjach zamawiana jest woda w butelkach szklanych. W automatach vendingowych plastikowe butelki zastępowane są tymi ze szkła lub puszkami.

Po roku instytucja chce też pokazać na liczbach, jak jej działania przełożyły się na ograniczenie produkcji plastikowych śmieci. Natomiast o tym, w jaki sposób korporacje mogą działać na rzecz ratowania środowiska naturalnego i klimatu, możesz przeczytać w innych tekstach green-news.pl, z cyklu Co korporacje mogą zrobić dla Ziemi.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies