Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Europejski Bank Inwestycyjny dofinansuje budowę trzech farm wiatrowych PGE

To pierwsza tego typu umowa, jaką EBI podpisał z firmą energetyczną od czasu ogłoszenia swojej nowej polityki inwestycyjnej. Bank deklaruje, że dalej będzie wspierał PGE w rozwoju OZE

PGE zawarła z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) umowę kredytową na kwotę do 272,5 mln zł (ok. 64 mln euro). Pieniądze mają być przeznaczone na sfinansowanie budowy nowych lądowych farm wiatrowych zlokalizowanych na Pomorzu. PGE planuje tam trzy farmy wiatrowe: Starza, Rybice i Karnice II, tworzące wspólnie projekt Klaster o łącznej mocy do 97 MW. Wiatraki powinny zacząć produkcję jeszcze w tym półroczu.

Przeczytaj też: Orlen szuka doradcy do farmy wiatrowej na Bałtyku

Umowa obejmuje współfinansowanie projektu budowy farm wiatrowych na lądzie realizowanego przez PGE Energia Odnawialna – spółkę odpowiedzialną za rozwój odnawialnych źródeł energii w ramach Grupy PGE. EBI udostępni PGE celową linię kredytową na okres do 17 lat na kwotę stanowiącą ok. 50 proc. wartości projektu. Kredyt pozyskany został jako finansowanie projektów, które są w 100 proc. kwalifikowalne w ramach celu EBI dotyczącego działań na rzecz ochrony klimatu (takich jak np. trzy farmy wiatrowe na lądzie).

EBI i PGE zadeklarowały, że będą dalej rozmawiać o planach dekarbonizacji spółki i poszukiwać sposobów, jak bank mógłby dalej wspierać PGE na ścieżce odchodzenia od węgla. Do 2030 roku grupa chce osiągnąć 25 proc. udziału w krajowej produkcji energii elektrycznej z odnawialnych źródeł.
Do 2026 r. powstać ma pierwsza farma wiatrowa PGE na Bałtyku o mocy 1 GW, a do 2030 r. kolejne 1,5 GW mocy. Do tego czasu powstanie też do 2,5 GW mocy w fotowoltaice.

Przeczytaj też: Moc farm wiatrowych wzrośnie o jedną trzecią

Nakłady inwestycyjne na projekt budowy kompleksu farm wiatrowych Klaster szacowane są na 545 mln zł (ok. 128,2 mln EUR). Farmy położone są w północno-zachodniej części województwa zachodniopomorskiego na obszarze powiatów Kamień Pomorski i Gryfice w odległości od 3 do 13 km od linii brzegowej Morza Bałtyckiego. Realizacja inwestycji pozwoli zwiększyć łączną moc zainstalowaną farm wiatrowych PGE o 18 proc. do blisko 650 MW i umocni Grupę PGE na pozycji krajowego lidera produkcji energii z OZE.

Umowa zawarta między PGE a EBI na chwilę jej podpisania była pierwszym tego typu projektem energetycznym wśród kredytobiorców EBI, zatwierdzonym po przyjęciu nowej polityki kredytowej banku dla sektora energetycznego, o której green-news.pl pisał tutaj.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies