Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Orlen szuka firmy, która zaprojektuje morską farmę wiatrową na Bałtyku

Ogłoszone w poniedziałek postępowanie ma zakończyć się w najbliższych miesiącach

PKN Orlen ogłosił dziś, że poszukuje firmy, która zaprojektuje planowaną przez niego morską farmę wiatrową na Bałtyku. Wybrany podmiot zajmie się doradztwem technicznym i przygotuje wstępny projekt morskiej farmy wiatrowej, projekt budowlany, a także analizy produktywności i analizy pomocnicze. Doradca ma być wybrany jeszcze w pierwszej połowie 2020 roku.

Przeczytaj też: Morskie farmy wiatrowe mogą być kluczem do neutralności klimatycznej

Pisaliśmy już w green-news.pl o zleconych przez Orlen badaniach środowiskowych, które trwają na Bałtyku. Jednocześnie prowadzone są pomiary wietrzności oraz badania dna morza. Zebrane w ten sposób dane pozwolą stworzyć wstępny projekt farmy wiatrowej, zawierający m.in. plan rozmieszczenia turbin, ich optymalny rodzaj i wielkość, a także typ konstrukcji, na których mają zostać zainstalowane. Zbierane przez Orlen dane techniczne pozwolą też doprecyzować harmonogram i kosztorys całej inwestycji. Oparty na tych danych projekt będzie podstawą do złożenia wniosku o pozwolenie na budowę morskiej farmy wiatrowej.

– Morska energetyka wiatrowa wpisuje się w strategię Orlenu. W perspektywie najbliższych lat chcemy stać się ważnym producentem czystej energii elektrycznej, na którą zapotrzebowanie będzie stale rosło. Rozpoczynając postępowanie na wstępny projekt techniczny farmy wiatrowej przechodzimy do kolejnego etapu tej inwestycji. Jesteśmy przekonani, że realizując ją będziemy mogli maksymalnie wykorzystywać potencjał polskich dostawców, przyczyniając się do rozwoju całej krajowej gospodarki – wyjaśnia cytowany w komunikacie Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

Orlen (poprzez spółkę-córkę Baltic Power) jest właścicielem koncesji na budowę farm wiatrowych na Bałtyku o maksymalnej łącznej mocy do 1200 MW. Jej obszar, o łącznej powierzchni ok. 131 km2, zlokalizowany jest ok. 23 km na północ od wybrzeża, na wysokości Choczewa i Łeby. Koncern posiada warunki przyłączenia farmy do sieci, finalizuje również proces pozyskiwania partnera branżowego do realizacji inwestycji. Łączny koszt inwestycji szacuje się na około 12 mld zł przy ponad 100 mld zł, jakie mogą zostać zainwestowane w rozwój wszystkich farm wiatrowych planowanych obecnie na polskiej części Bałtyku.

Przeczytaj też: Nowe instalacje fotowoltaiczne. Polska zamyka 2019 r. z dużym wzrostem

Farma przygotowywana przez Baltic Power jest trzecim pod względem zaawansowania projektem offshore z polskim kapitałem. Przed nią są projekty Polenergii współpracującej z Equinorem i PGE, która rozmawia o stworzeniu joint venture z duńskim Ørsted.

Wszyscy inwestorzy sygnalizują konieczność jak najszybszego przyjęcia przepisów, które określą strategię rozwoju tej branży. Jako pozytywny sygnał należy więc odczytywać, że projekt ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych znalazł się w wykazie prac legislacyjnych rządu na I kw. 2020 roku.

Foto: Vattenfall

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies