Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Po Warszawie czas na Rybnik. Pierwsza ogólnodostępna stacja tankowania wodoru już działa

Grupa Polsat Plus i ZE PAK tym razem uruchomiły stację w południowej części kraju. Ma obsługiwać wyprodukowane przez spółki Zygmunta Solorza wodorowe autobusy NesoBus, które zamówił Rybnik

Na początku września spółki z grup należących do Zygmunta Solorza otworzyły stację ładowania wodoru w Warszawie przy ul. Tango 4. Miesiąc później przyszedł czas na Rybnik. Jak poinformowały Grupa Polsat Plus i Grupa ZE PAK, na stacji rozwijanej pod marką Neso od 30 października można zatankować wodór.

Przeczytaj też: Złoty wodór budzi duże nadzieje

Stacja przy ul. Budowlanych 6 jest ogólnodostępna, znajduje się niedaleko dworca komunikacji miejskiej. Zgodnie z zapowiedziami, ma obsługiwać też wodorowe autobusy NesoBus, które zamówił Rybnik. Za opracowanie i dostawę wodorowych pojazdów dla transportu miejskiego także są odpowiedzialne spółki Zygmunta Solorza. Do Rybnika ma trafić 20 egzemplarzy, a pierwsze pojazdy zaczęły już kursować.

Tankowanie wodoru nie różni się od tankowania benzyny – także używa się „pistoletu” zamontowanego przy dystrybutorze itd. Stacja jest samoobsługowa, a wodór jest do niej dostarczany wodorowozami (podobnie jak w przypadku obiektu Neso w Warszawie). Stacja w Rybniku ma także zainstalowane panele fotowoltaiczne oraz magazyn energii elektrycznej, dzięki czemu jest po części samowystarczalna.

Przeczytaj też: PGE i GE z pomysłem na wodór

Dostawy NesoBusów (nazwa to akronim od słów „Nie Emituje Spalin i Oczyszcza”) będą kolejnym krokiem na wodorowej drodze w wydaniu spółek Zygmunta Solorza. W Świdniku powstaje fabryka, która ma pozwolić na produkowanie 100 pojazdów rocznie. Nie pojawiły się natomiast zapowiedzi dotyczące rozwoju stacji tankowania Neso.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies