Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Druga tura rozwoju morskich farm wiatrowych rozstrzygnięta. Orlen z ostateczną decyzją

Orlen i spółki wchodzące w skład grupy mają zabezpieczone pięć nowych lokalizacji pod farmy wiatrowe na Bałtyku. Teraz, dzięki decyzji ministra infrastruktury, mogą zacząć przygotowania inwestycji

Od maja tego roku było wiadomo, że tortem z tzw. drugiej fazy offshore wind (morska energetyka wiatrowa) podzieliły się po równo Polska Grupa Energetyczna i Orlen. Na 11 udostępnionych lokalizacji spółkom przypadło po 5, w sprawie jednego z terenów nie zapadło rozstrzygnięcie (o tym, dlaczego – tutaj).

Teraz Orlen poinformował, że ma ostateczne decyzje ministra infrastruktury o przyznaniu nowych koncesji na budowę nowych farm wiatrowych na Bałtyku (w sierpniu otrzymało je PGE). Oznacza to, że spółka może rozpocząć przygotowania do realizacji projektów. Zacznie od pomiarów wietrzności, wstępnych badań geotechnicznych i badań środowiskowych. Nowe farmy wiatrowe mają dodać Orlenowi blisko 5,2 GW nowych mocy.

Przeczytaj też: Fabryka z Gdańska dostarczy wieże dla morskich wiatraków

W drugiej fazie rozwoju wiatraków na Bałtyku Orlen i spółka z jego grupy, Energa, będą stawiać turbiny na działkach znanych jako 14.E.1, 14.E.2, 14.E.3, 14.E.4 i 46.E.1. Pierwsze dwie z wymienionych trafiły do Energi, a reszta do Orlen Neptun (spółka-córka rozwijająca offshore wind). Cztery koncesje z numeracją zaczynającą się od liczby 14 leżą na Ławicy Odrzańskiej na wysokości Kołobrzegu. Lokalizacje znajdują się blisko Świnoujścia, gdzie Orlen zamierza zbudować port instalacyjny dla morskich farm wiatrowych.

Lokalizacja 46.E.1 graniczy natomiast z terenem, gdzie powstaje pierwsza farma wiatrowa Orlenu – Baltic Power. Projekt rozwijany wspólnie z kanadyjskim Northland Power ma zacząć produkcję energii elektrycznej w 2026 roku. Na razie nie pojawiły się informacje, czy przy farmach z drugiej fazy płocki koncern będzie szukał innych podmiotów do współpracy, czy spróbuje zbudować je sam.

Przeczytaj też: Ocean Winds coraz bliżej pozwolenia na budowę farmy na Bałtyku

Budowa Baltic Power ma rozpocząć się jeszcze w 2023 r. We wrześniu Orlen i Northland Power podpisały umowy na finansowanie przedsięwzięcia, koszt całego projektu oszacowano na około 4,73 mld euro (ponad 22 mld zł). Farma o mocy 1,2 GW będzie korzystać z 15-megawatowych turbin duńskiego koncernu Vestas, podmioty mają podpisany kontrakt w sprawie dostaw wiatraków oraz ich serwisowania.

Fot. Ben Paulos, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies