Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Ocean Winds coraz bliżej pozwolenia na budowę farmy wiatrowej na Bałtyku

Joint venture EDP i Engie chce, by elektrownia na Bałtyku zaczęła działać w 2027 roku

O tworzącym się w Polsce sektorze offshore wind (morska energetyka wiatrowa) jest ostatnio głośno głównie za sprawą postępów Orlenu z Northland Power oraz PGE z Ørsted. Tymczasem w tzw. pierwszej fazie rozwoju wiatraków na Bałtyku biorą udział też inne podmioty, które planują stawiać turbiny na morzu.

Przeczytaj też: Rozdzielono wszystkie lokalizacje drugiej tury dla morskich farm wiatrowych na Bałtyku

Spółka Ocean Winds właśnie poinformowała, że podpisała umowę z SeaRenergy na opracowanie projektu koncepcyjnego, dokumentacji projektowej pozwolenia na budowę i uzyskanie pozwolenia na użytkowanie dla morskiej stacji elektroenergetycznej dla swojego projektu. Kolejne umowy, jak ta z SeaRenergy, przybliżają Ocean Winds do rozpoczęcia budowy farmy.

Ocean Winds to działający także nad Wisłą joint venture dwóch dużych zagranicznych podmiotów: francuskiego Engie i portugalskiego EDP. W OW obydwie firmy zgromadziły swoje aktywa w morskiej energetyce wiatrowej. W Polsce chcą zbudować morską farmę BC-Wind o mocy blisko 400 MW. Turbiny staną około 23 kilometry na północ od gmin Choczewo i Krokowa w woj. pomorskim. Morska farma miałaby zacząć produkcję energii elektrycznej w 2027 roku.

Przeczytaj też: Bałtyk podzielony i co dalej? PGE i Orlen szacują, ile mocy da się wycisnąć

Wcześniej OW podpisało m.in. umowę na projekt morskich kabli eksportowych (do wyprowadzenia mocy z farm na ląd). W 2022 r. BC-Wind otrzymała decyzję środowiskową.

Fot. mat. prasowe BC-Wind

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies