Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Vestas z kontraktem na dostawę ogromnych turbin wiatrowych. Staną na Bałtyku

Orlen i Northland Power miały już wstępną umowę, teraz postawiono kropkę nad i

Duński producent turbin Vestas poinformował, że pozyskał zamówienie na dostawę 76 turbin wiatrowych V236-15.0 MW. Wiatraki trafią na powstającą morską farmę wiatrową Baltic Power, nad którą pracują Orlen i kanadyjski Northland Power. Kontrakt obejmuje dostawę, instalację i uruchomienie 76 turbin wiatrowych o mocy 15 MW każda. Vestas przez 15 lat będzie je też serwisować.

Przeczytaj też: PGE kupiła farmę w województwie warmińsko-mazurskim

Spółki podpisały warunkową umowę w tej sprawie 10 sierpnia br. O tym, że na farmie Baltic Power staną turbiny Vestas, wiadomo od września 2022 roku, gdy zawarto umowę rezerwacyjną. Model V236, który wybrano, to największa obecnie turbina producenta przeznaczona dla offshore wind (morska energetyka wiatrowa). Ogromny wiatrak (łopaty wirnika mają średnicę 236 m) od ubiegłego roku jest testowany. Zdążył nawet pobić rekord pod względem produkcji energii elektrycznej – w 24 godziny dostarczył jej 363 MWh.

Przeczytaj też: Ocean Winds coraz bliżej pozwolenia na budowę farmy na Bałtyku

Dla Vestas to już kolejna transakcja związana z polskim rynkiem. Poza dostawą turbin producent dopiął kwestię kupna spółkę ST3 Offshore w Szczecinie. Duńczycy zamierzają otworzyć w mieście fabrykę montującą gondole i piasty wiatraków.

Budowa Baltic Power ma rozpocząć się jeszcze w 2023 r., a rozruch zaplanowano na rok 2026. Moc pierwszej morskiej farmy wiatrowej Orlenu i Northland Power na Bałtyku wyniesie 1,2 GW. Spółki we wrześniu zakończyły negocjacje ws. finansowania projektu, o czym przeczytasz w tekście Orlen i Northland Power z umową na finansowanie morskiej farmy Baltic Power.

Fot. mat. prasowe Vestas

KATEGORIA
OZE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies