Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Polsko-amerykańska współpraca przy atomie się zacieśnia. Jest umowa w sprawie centrum szkoleniowego

Jednostka ma pomóc w kształceniu przyszłych kadr dla polskiego programu jądrowego

Przedstawiciele polskiego rządu i strony amerykańskiej podpisali porozumienie o współpracy ws. powołania Polsko-Amerykańskiego Centrum Szkoleniowego Czystych Technologii Energetycznych. O tym, że taka umowa zostanie zawarta, mówiła przed tygodniem Anna Moskwa, ministerka klimatu i środowiska.

Za koordynację prac centrum odpowiadać będzie po stronie polskiej MKiŚ, amerykańskiej – Departament Energii. Clean Energy Training Center powstanie w Warszawie i będzie szkolić przyszłe kadry na potrzeby polskiego programu jądrowego, ale nie tylko. Poza współpracą z uczelniami centrum ma wspomagać także polskie firmy, które są zainteresowane zdobywaniem wiedzy i doświadczenia w sektorze jądrowym.

Przeczytaj też: Resort klimatu szuka miejsca dla składowiska odpadów promieniotwórczych

W trakcie konferencji prasowej Anna Moskwa przypomniała zresztą, że wbrew ogólnej opinii w Polsce jest sporo firm z doświadczeniem w energetyce jądrowej. Około 80 z nich już ma kompetencje, by włączyć się w program jądrowy. Z kolei blisko 250 ma potencjał, by wziąć udział w tym przedsięwzięciu.

Rząd zakłada, że przy budowie pierwszego bloku jądrowego na Pomorzu local content (udział polskich firm, przemysłu etc. w projekcie) wyniesie 40 proc. Przy trzecim bloku ten wskaźnik ma wzrosnąć do 70 proc.

Przeczytaj też: Gdzie w Polsce powstaną elektrownie jądrowe?

Elektrownia jądrowa na Pomorzu powstanie najpewniej w gminie Choczewo. Partnerem technologicznym rządu w tym przedsięwzięciu jest Westinghouse, który dostarczy reaktory AP1000. Za budowę odpowiedzialny będzie natomiast Bechtel. Obydwie firmy już współpracowały przy blokach jądrowych, np. przy elektrowni Vogtle. W pomorskiej lokalizacji wybudowane zostaną trzy bloki jądrowe o mocy 1250 MW każdy. Pierwszy prąd z nadbałtyckiej siłowni ma popłynąć do krajowej sieci w 2033 r. Start budowy pierwszego bloku zaplanowano na rok 2026.

Wciąż nie wiadomo, jak sfinansowany zostanie projekt jądrowy, za którego realizację odpowiada spółka Polskie Elektrownie Jądrowe. Powoli kończą się procesy administracyjne poprzedzające budowę, więcej na ten temat dowiesz się z tekstu Tak blisko realizacji programu jądrowego Polska jeszcze nie była. Jest wniosek lokalizacyjny.

Fot. MKiŚ / Twitter/X

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies