Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
W Warszawie powstanie centrum szkoleniowe dla energetyki jądrowej. To efekt rozmów Polski i USA

O decyzji administracji USA poinformowała w rozmowie z PAP Anna Moskwa, ministerka klimatu i środowiska

– Amerykanie zdecydowali, że w Polsce powstanie centrum szkoleniowe dla energetyki jądrowej na Europę Środkowo-Wschodnią – poinformowała Polską Agencję Prasową szefowa MKiŚ. Anna Moskwa zapowiedziała, że Clean Energy Training Center, będzie mieć siedzibę w Warszawie i rozpocznie działalność jeszcze w tym roku.

Przeczytaj też: MKiŚ szuka miejsca dla składowiska odpadów promieniotwórczych

Obecnie kończą się polsko-amerykańskie negocjacje w tej sprawie. Ze strony USA działania centrum skoordynuje Departament Energii, Polskę reprezentować będzie Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Jednostka ma szkolić kadry dla projektów jądrowych, nie tylko dużych, ale też tych wykorzystujących małe reaktory modułowe (SMR). Więcej szczegółów o przedsięwzięciu mamy poznać w niedalekiej przyszłości.

O tym, że Polska prowadzi rozmowy z Amerykanami ws. centrum szkoleniowego, wiadomo od pewnego czasu. Pod koniec sierpnia br. spotkali się w tej sprawie przedstawiciele MKiŚ, ambasador USA Mark Brzeziński oraz Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, pełnomocniczka rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, nadzorująca m.in. rządowy projekt budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu we współpracy z Westinghouse. O postępach programu jądrowego przeczytasz więcej w tekście Tak blisko realizacji programu jądrowego Polska jeszcze nie była. Jest wniosek lokalizacyjny.

Centrum szkoleniowe ma obsługiwać przede wszystkim projekty jądrowe planowane w Polsce, ale Amerykanie myślą też o działaniach w regionie. Obecnie trwają prace nad wdrożeniem na polskim rynku małych reaktorów jądrowych, czyli SMR. Technologie te dostarczyć mają podmioty z USA – NuScale i GE Hitachi. Jednocześnie partner polskiego programu jądrowego Westinghouse stara się o kontrakt na dostawę reaktorów AP1000 do Czech. Niedawno zaczął też dostarczać paliwo jądrowe do słowackich siłowni. Mając zaplecze w postaci centrum szkoleniowego, amerykańskim spółkom łatwiej będzie negocjować kolejne umowy.

Przeczytaj też: Działacze klimatyczni rzucają wyzwanie Greenpeace ws. atomu

W kontekście centrum mającego powstać w Warszawie, warto wspomnieć o inwestycji NuScale w Rumunii. W Bukareszcie stworzy placówkę edukacyjną NuScale Energy Exploration Center, gdzie zamierza szkolić przyszłą kadrę obsługującą jej reaktory Voygr.

Fot. Jakub Szymczuk / KPRP

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies