Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
NuScale w Polsce, rozmowy o SMR dla KGHM. Zapowiedź współpracy z uczelniami w kraju

Amerykańska spółka tuż przed wizytą jej przedstawicieli w Polsce otworzyła centrum szkoleniowe w Rumunii

Przedstawiciele amerykańskiej spółki NuScale Power odbywają obecnie w serię spotkań z potencjalnymi partnerami w Polsce. Firma pracuje nad własnym modułowym reaktorem jądrowym (w skrócie SMR) o nazwie Voygr. Technologią tą zainteresowany jest KGHM. Według zapowiedzi z NuScale spotkają się także przedstawiciele Ministerstwa Aktywów Państwowych.

Przeczytaj też: SMR od Billa Gatesa ma zacząć pracę już w 2028 roku

W trakcie dotychczasowych rozmów partnerzy z NuScale zadeklarowali, że chcą nawiązywać kontakty z polskimi uczelniami wyższymi. Podobne działania firma podejmuje w innych krajach, w których ma nadzieję sprzedać swoją technologię. W ubiegłym tygodniu ogłoszono, że na politechnice w Bukareszcie powstanie NuScale Energy Exploration Center. W centrum szkoleniowo-badawczym znajdzie się m.in. symulator sterowni elektrownią Voygr. To pierwsza tego typu międzynarodowa placówka edukacyjna NuScale. Rumunia to drugi duży kraj w Europie, który zacieśnia współpracę z NuScale.

NuScale zamierza uruchomić swój pierwszy SMR pod koniec obecnej dekady. Na razie spółka uzyskała certyfikację dla modułu reaktora o mocy 50 MW, stara się też o podobny dokument dla jednostki o większej mocy – 77 MW. Etap ten ma się zakończyć w 2024 r. Koreańskie Doosan Enerbility Co. Ltd już zaczęło produkcję odkuwek dla pierwszej elektrowni z reaktorami Voygr. Siłownia o mocy 462 MW (składa się z 6 reaktorów o mocy 77 MW każdy) powstanie w stanie Idaho dla Utah Associated Muncipal Power Systems.

Przeczytaj też: Westinghouse z planami na własny SMR

KGHM w połowie kwietnia br. zawnioskował o decyzję zasadniczą dla projektu SMR. Jak dotąd nie poznaliśmy potencjalnych lokalizacji dla elektrowni. Spółka utrzymuje, że pierwsze małe reaktory modułowe mogłyby pojawić się w Polsce około 2029 r.

KATEGORIA
ATOM
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies