Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Orlen jeszcze w tym roku ruszy z budową morskiej farmy wiatrowej. Jest decyzja

Realizacja projektu farmy Baltic Power to koszt około 4,73 mld euro

Rada nadzorcza Orlenu wyraziła warunkową zgodę na rozpoczęcie budowy morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. To pierwsza taka decyzja inwestycyjna w Polsce, jej podjęcie przybliża koncern do realizacji inwestycji. Prace budowlane mogłyby rozpocząć się jeszcze w 2023 roku. Aby tak się jednak stało, Orlen musi pozyskać finansowanie i otrzymać zgody budowlane.

Przeczytaj też: Siemens Gamesa w coraz większych tarapatach

Wcześniej projekt uzyskał pozwolenia m.in. na budowę przyłącza i linii przesyłowej, którą energia elektryczna z wiatraków będzie trafiać na ląd. Budowa infrastruktury przesyłowej w gminie Choczewo rozpoczęła się w maju bieżącego roku.

Łączny budżet przedsięwzięcia wynosi 4,73 mld euro (ponad 21 mld zł). Płocki koncern rozwija farmę Baltic Power o mocy do 1,2 GW razem z kanadyjskim Northland Power. Polska spółka ma w projekcie ponad 51 proc. udziałów, reszta przypadła Northlandowi.

Baltic Power będzie jednym z pierwszych projektów offshore wind (morska energetyka wiatrowa) w Polsce. Farma powstanie na wysokości Łeby i Choczewa, około 23 km od brzegu. Według najnowszego harmonogramu rozpoczęta w 2023 roku budowa ma zakończyć się w 2026 r. Wtedy też z elektrowni ma popłynąć prąd.

Z myślą o swoich planach na Bałtyku Orlen inwestuje także w port instalacyjny w Świnoujściu. Więcej na ten temat przeczytasz w tekście Orlen i Vestas napędzą wiatrowe inwestycje w Szczecinie i Świnoujściu. Gdy farmy wiatrowe na morzu będą już pracować, obsługiwać je będzie port serwisowy, który powstanie w Łebie.

Przeczytaj też: PGE ma ostateczne decyzje w sprawie morskich farm wiatrowych

Baltic Power, spółka utworzona przez Orlen i Northland Power do zarządzania projektem, wybrała już turbiny wiatrowe dla farmy (będą to modele o mocy 15 MW od duńskiego Vestas). Ma też podpisane kontrakty rezerwacyjne m.in. na kable, budowę stacji odbierającej energię elektryczną z farmy wiatrowej. Tuż przed ogłoszeniem decyzji rady nadzorczej Orlenu, 10 sierpnia, Vestas poinformował, że zawarł z koncernem umowę warunkową na dostawę turbin.

Fot. mat. prasowe Baltic Power

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies