Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Czas na opinię społeczeństwa o atomie. Startują konsultacje w sprawie elektrowni jądrowej

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska będzie zbierać opinie do 18 sierpnia

Rozpoczyna się kolejny etap, który przybliża Polskę do rozpoczęcia budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu. Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ) ogłosiła, że od 20 lipca do 18 sierpnia 2023 r. można zgłaszać uwagi i wnioski w sprawie planowanej inwestycji. Szczegóły dotyczące procedury składania opinii znajdują się na stronach GDOŚ.

Przeczytaj też: Co ze składowiskiem odpadów dla projektu jądrowego?

Konsultacje społeczne to jeden z elementów prac nad tzw. decyzją środowiskową, którą musi uzyskać projekt. Wcześniej planowana budowa elektrowni jąrowej na Pomorzu otrzymała tzw. decyzję zasadniczą od Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Pozytywnym wynikiem zakończyły się także konsultacje transgraniczne w sprawie elektrowni – ogłoszono to 18 lipca. Na green-news.pl pisałem wielokrotnie o ich przebiegu, m.in. o zielonym świetle od Austrii i Niemiec (a to te państwa są najbardziej antyatomowe spośród wszystkich, które brały udział w rozmowach). Uwagom z Węgier poświęciłem cały tekst, ponieważ Budapeszt miał specyficzne stanowisko co do polskich planów. Dyskusja z poszczególnymi państwami trwała od września 2022 r.

Jeszcze w tym roku mają rozpocząć się także prace projektowe, a odpowiedzialna za przedsięwzięcie spółka Polskie Elektrownie Jądrowe wystąpi o decyzję lokalizacyjną dla siłowni. Pierwsze prace budowlane zaplanowano na 2026 r.

Przeczytaj też: Fukushima znowu straszy

Elektrownia jądrowa ma powstać na Pomorzu w gminie Choczewo, lokalizacja Lubiatowo-Kopalino – właśnie ten wariant polski rząd wskazał jako preferowany. Program jądrowy w tym miejscu zakłada powstanie do trzech bloków jądrowych o łącznej mocy 3750 MW. Pierwsza elektrownia ma rozpocząć pracę w 2033 r.

Technologię, w tym reaktory, dostarczy amerykański Westinghouse, którego wybrano jako partnera projektu. W budowie pomoże Bechtel. Więcej o współpracy z podmiotami w USA przeczytasz w tekście Kamień milowy w polskim programie jądrowym.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies