Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Vestas przejmie ST3 Offshore. Fabryka w Szczecinie coraz bliżej

Vestas wygrał aukcję na przejęcie ST3 Offshore, fabryki w stanie upadłości

Kończy się wieloletnia saga pogrążonej w problemach fabryki fundamentów dla morskich turbin wiatrowych ST3 Offshore w Szczecinie. Po kilku przetargach, dopiero szósty przyniósł finał – aukcję wygrał duński Vestas. Poinformowała o tym Natalia Leszczyńska, syndyk ST3 Offshore. Duńska spółka zaoferowała 170,5 mln zł.

Przeczytaj też: Vestas rozwiązał problem, który był kulą u nogi branży wiatrowej

Przejęcie przez Vestas sterów w ST3 Offshore jest dobrym sygnałem dla tworzącego się w Polsce sektora morskiej energetyki wiatrowej (offshore wind). Duński producent turbin będzie mógł ze Szczecina dostarczać elementy dla farm wiatrowych na Bałtyku, nie tylko na polski rynek, ale też niemiecki. Jak pisaliśmy, zakład ma powstać do 2024 roku i będzie największym producentem elementów turbin dla offshore wind w Polsce.

Inwestycje Vestas to też wkład w tzw. local content dla polskiej gospodarki i wsparcie rozwoju przemysłu związanego z odnawialnymi źródłami energii. Na zamówieniach od duńskiego koncernu skorzystają polscy pracownicy, a także dostawcy. W inwestycjach w Szczecinie nie ma też przypadku – Vestas już na pewno ma jeden kontrakt w ramach tzw. pierwszej fazy offshore wind w Polsce. To umowa na 76 turbin o dużej mocy (15 MW, są w fazie testów) dla morskiej farmy wiatrowej Orlenu.

Przeczytaj też: Wiatraki i fotowoltaika wykręciły nowy rekord w Polsce

Tymczasem toczą się postępowania w sprawie działek z drugiej fazy rozwoju offshore wind. Na razie wśród zainteresowanych inwestycjami prowadzi Polska Grupa Energetyczna, która zdobyła 4 na 10 działek (było ich 11, ale w przypadku jednej żaden z oferentów nie spełnił wymogów).

Fot. mat. prasowe SCT3 Offshore

KATEGORIA
OZE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies