Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Energia ze słońca na Lubelszczyźnie. PGE ma zgody na budowę trzech dużych farm

Farmy fotowoltaiczne mają zacząć pracę w tym roku. Z kolei jeszcze w tym ruszyć ma inna duża inwestycja spółki na Podkarpaciu

Polska Grupa Energetyczna ogłosiła, że dostała pozwolenia na budowę trzech nowych farm fotowoltaicznych w woj. lubelskim. Elektrownie słoneczne PV Srebrzyszcze, PV Wrzosów i PV Żółtańce mają zacząć produkować energię elektryczną w 2024 roku. Największa z nich, Srebrzyszcze, powstanie niedaleko Chełma i jej moc zaplanowano na 60 MW. W powiecie radzyńskim postawiona zostanie elektrownia Wrzosów o mocy 32 MW, a w pow. chełmskim – Żółtańce o mocy 32 MW.

Przeczytaj też: Fotowoltaika na blokach. Nowy program zakłada 500 mln złotych dopłat

To kolejne większe przedsięwzięcie PGE w fotowoltaice. Spółka jeszcze w tym roku ma uruchomić dużą farmę fotowoltaiczną na Podkarpaciu (PV Jeziórko 1 i 2), a także kilka innych. Niedawno zakończyła budowę 19 elektrowni słonecznych, z których każda ma moc do 1 MW. W 2024 roku zacząć pracę ma też PV Kleszczów o mocy 50 MW.

W portfelu PGE będzie przybywać nowych mocy w fotowoltaice, jednak w tej chwili jeden z największych koncernów energetycznych ma niewiele działających farm. Jak już pisaliśmy, po oddaniu kilku nowych elektrowni słonecznych, PGE mogła mieć około 24 MW mocy zainstalowanej w fotowoltaice pod koniec 2022 roku. To więcej niż Biedronka (5,9 MW), ale mniej niż Dino, które na dachach sklepów ma panele o łącznej mocy 40 MW.

Przeczytaj też: Pół roku z net-billingiem. Domowa fotowoltaika nadal się opłaca

PGE planuje, że do 2030 roku zbuduje farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy około 3 gigawatów. Dla porównania – koncern w tej chwili ma około 2,4 GW mocy w 20 farmach wiatrowych, 29 elektrowniach wodnych, 4 szczytowo pompowych i 24 fotowoltaicznych.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies