Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
PGE w fotowoltaice przegoniła Biedronkę. Do Dino jeszcze trochę jej brakuje

Polska Grupa Energetyczna późno zaczęła rozwijać elektrownie słoneczne i dopiero nadgania straty do reszty stawki. Nadal pozostaje jednak jednym z liderów wśród wytwórców odnawialnej energii

Polska Grupa Energetyczna zakończyła budowę 19 farm fotowoltaicznych, z których każda ma do 1 megawata mocy. Za realizację odpowiedzialna jest PGE Energia Odnawialna, która w grupie rozwija odnawialne źródła energii, w skrócie OZE. Nowe instalacje są rozrzucone po kraju, oddano je do użytku w woj. wielkopolskim, lubuskim, łódzkim, lubelskim, zachodniopomorskim i mazowieckim.

Przeczytaj też: Kolejny krok PGE ku morskim farmom wiatrowym

PGE zapowiada, że będzie rozwijać fotowoltaikę na własne potrzeby. W 2023 roku zamierza wybudować 24 farmy, nie tylko jednomegawatowe. W powiecie siemiatyckim ma np. powstać większa elektrownia słoneczna o mocy 25 MW.

Dla największej spółki energetycznej w kraju fotowoltaika to nadal nowa, późno rozwijana gałąź biznesu. Zanim PGE ukończyła wspomnianych 19 farm, miała zaledwie 4,7 MW mocy zainstalowanej w energetyce słonecznej. Tymczasem moc całego segmentu OZE (elektrownie wodne, fotowoltaiczne i wiatrowe) w PGE wynosiła 2415 MW, z czego 1542 MW przypadało na elektrownie szczytowo-pompowe.

Reklamująca się hasłem „Prowadzimy w zielonej zmianie” PGE miała raptem mocy 770 MW w wiatrakach, a po oddaniu nowych farm w fotowoltaice ma w najlepszym wypadku niecałe 24 megawaty mocy zainstalowanej. Tymczasem jak niedawno informował rzecznik Greenpeace Polska Marek Józefiak, sieć handlowa Dino na dachach sklepów ma już panele słoneczne o mocy 40 MW.

Przeczytaj też: Polskie spółki z listem intencyjnym w sprawie elektrowni jądrowej

Po ukończeniu ostatniej inwestycji PGE udało się za to wyprzedzić w słonecznym wyścigu Biedronkę. Instalacje PV na dachach jej sklepów mają około 5,9 MW mocy.

W Polsce istnieje też szereg pojedynczych farm słonecznych, które mają kilka lub kilkanaście razy większą moc od tej, którą w fotowoltaice zgromadziła PGE. ZE PAK ma w gminie Brudzew farmę o mocy 70 MW. We wrześniu w gminie Choczewo swoją farmę uruchomiły natomiast Respect Energy i Goldbeck Solar. Ma ona 204 MW mocy, a dodatkowo istnieją dalsze możliwości jej rozbudowy. Największa polska spółka w tej branży, R.Power, rozwija tymczasem w kraju i zagranicą projekty fotowoltaiczne o łącznej mocy 7000 MW.

Wygląda jednak na to, że już tylko przez krótki czas PGE będzie można pod względem rozwoju energetyki słonecznej porównywać z sieciami handlowymi. Spółka buduje jedną z największych farm PV w Polsce (na Podkarpaciu). Docelowo PGE chce rocznie powiększać portfel o nawet 300 MW nowych mocy w fotowoltaice.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies