Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
PGE inwestuje w fotowoltaikę. Siedem nowych farm słonecznych m.in. na Podlasiu

To kolejny krok spółki w kierunku realizacji planu Programu PV

Polska Grupa Energetyczna poinformowała, że stawia kolejne farmy słoneczne, o łącznej mocy 29 MW. Na Podlasiu i Mazowszu powstaną większe instalacje. W powiecie grajewskim (woj. podlaskie) zostaną wybudowane dwie farmy PV (fotowoltaiczne) o łącznej mocy 12 MW, z kolei w powiecie łosickim (woj. mazowieckie) – o mocy 13 MW. Te dwie inwestycje mają zostać oddane do użytku wiosną 2023 roku.

Mniejsze farmy fotowoltaiczne PGE, a konkretnie „zielona” spółka-córka koncernu, czyli PGE Energia Odnawialna, postawi w woj. lubuskim (dwie farmy, każda po 1 MW mocy) i w woj. wielkopolskim (2 MW). W przypadku tych inwestycji ogłoszono na razie postępowanie przetargowe, więc nie doprecyzowano, kiedy zaczną działać.

Przeczytaj też: Pierwsi w Unii, drudzy w Europie. Polska energetyka liderem emisji CO2

PGE w ramach swojego Programu PV zamierza do 2030 roku zbudować farmy słoneczne o łącznej mocy 3 GW. Dotychczas zabezpieczyła 3 tys. hektarów gruntów pod inwestycje w fotowoltaikę. Taki obszar ma pozwolić na postawienie paneli słonecznych, których łączna moc przekroczy 2 GW.

Jak już pisaliśmy, największą inwestycją PGE Energii Odnawialnej w fotowoltaikę jest farma Jeziórko na Podkarpaciu. Na terenie gminy Grębów jeszcze w tym roku ma wystartować budowa jednej z największych elektrowni słonecznych. Zgodnie z założeniami PV Jeziórko 1 i 2 ma powstać do końca 2023 roku i w pierwszej fazie operować mocą rzędu 100 MW. Rok później ma zwiększyć wydajność i osiągnąć pełną, planowaną moc, czyli 153 MW.

Przeczytaj też: Pandemia odpuściła, emisje gazów cieplarnianych znowu na górce

PGE w swojej oficjalnej komunikacji podkreśla, że pozostaje największym producentem zielonej energii w kraju (choć ma też w swoim portfolio najbardziej emisyjne jednostki wytwórcze, jak Elektrownia Bełchatów). Należąca do grupy PGE spółka PGE Energia Odnawialna posiada 17 farm wiatrowych, pięć farm fotowoltaicznych, cztery elektrownie szczytowo-pompowe i 29 elektrowni wodnych. Wszystkie te źródła energii mają łączną moc ponad 2,3 GW. Całkowita moc zainstalowana w odnawialnych źródłach energii w Polsce to natomiast ponad 18 GW.

Zdj. mat. prasowe PGE

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies