Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
PGE stawia farmę słoneczną o mocy 100 MW. Inwestycja powstanie na Podkarpaciu

Docelowo PGE chce oddawać do użytku elektrownie słoneczne o mocy 300-400 megawatów rocznie

PGE Energia Odnawialna otrzymała pozwolenie na budowę jednej z największych farm fotowoltaicznych w Polsce. Jej moc wyniesie 100 MW. Inwestycja składająca się z dwóch instalacji – PV Jeziórko 1 i PV Jeziórko 2 – zostanie uruchomiona do końca 2023 r. na terenie gminy Grębów w powiecie tarnobrzeskim na Podkarpaciu.

Przeczytaj też: InPost uruchamia program zwrotu opakowań

Instalacja PV Jeziórko 1 będzie mieć 50 MW mocy i powstanie na rekultywowanych gruntach poeksploatacyjnych spółki Siarkopol Tarnobrzeg. Obok niej, na prywatnych gruntach powstanie PV Jeziórko 2, również o mocy 50 MW. Cała instalacja będzie wytwarzać 100 tys. MWh energii rocznie, co pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną ponad 40 tys. gospodarstw domowych, czyli miasta wielkości Opola.

Spółka chwali się również, że kilka dni wcześniej dostała pozwolenie na budowę dwóch instalacji fotowoltaicznych na Mazowszu. Ich łączna moc wyniesie 13 MW.

– Mimo utrudnień związanych z pandemią udało nam się uzyskać w tym roku pozwolenia na budowę nowych projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy blisko 200 MW. To bardzo dużo, biorąc pod uwagę, że uzyskiwanie wszystkich zgód, decyzji środowiskowych i innych niezbędnych dokumentów jest złożonym procesem i trwa wiele miesięcy. W kolejnych latach ten proces jeszcze przyspieszy, co pozwoli nam co roku ogłaszać przetargi na 300, a może nawet 400 MW w energetyce słonecznej – ocenia Marcin Karlikowski, prezes PGE Energia Odnawialna.

PGE zadeklarowała, że do 2050 roku osiągnie neutralność klimatyczną. Jednym z elementów planu inwestycyjnego jest Program PV. Jego celem jest zbudowanie do 2030 r. instalacji słonecznych o łącznej mocy ok. 3 GW. Do tej pory PGE Energia Odnawialna zabezpieczyła na ten cel około 3000 hektarów gruntów, na których mogą powstać farmy słoneczne o mocy ponad 2000 MW (czyli 2 GW). W przyszłości na tych terenach uruchomione zostaną zarówno jednomegawatowe instalacje, jak i znacznie większe przedsięwzięcia. Nowe inwestycje będą realizowane na gruntach własnych, jak i należących do samorządów, instytucji kościelnych, spółek skarbu państwa, ale również tych dzierżawionych od prywatnych właścicieli.

PGE Energia Odnawialna zamierza finansować projekty poprzez system aukcyjny oraz w oparciu o długoterminową umowę sprzedaży energii elektrycznej (PPA). Korzystając z mechanizmu wsparcia zrealizowanych zostanie m.in. 19 projektów, które wygrały tegoroczną aukcję na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach odnawialnych źródeł energii do 1 MW. Inwestycje powstaną w województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim, lubuskim, łódzkim, lubelskim i mazowieckim.

Przeczytaj też: Elektryczne rowery dla kurierów Wolta

PGE EO jest największym producentem zielonej energii w Polsce. Ma 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, cztery elektrownie szczytowo-pompowe oraz pięć farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich instalacji produkujących zieloną energię wynosi 2331,25 MW.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies