Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
EDF bez kontraktu na duże reaktory, ale ma inny pomysł na polski atom. Jest umowa z Respect Energy

Spółki mają zbadać możliwości wdrożenia w Polsce reaktorów NUWARD

Polski Respect Energy z branży odnawialnych źródeł energii i francuski EDF podpisały umowę o współpracy przy rozwoju energetyki jądrowej. W tym wypadku nie chodzi jednak o duże reaktory, ale o SMR-y (małe reaktory modułowe, ang. small modular reactors). EDF opracowuje autorską technologię dla SMR-ów, SMR NUWARD.

Przeczytaj też: Holandia dołącza do klubu atomowych nadziei

Respect Energy razem z EDF mają teraz wspólnie opracować biznesplany i finansowanie dla przedsięwzięcia, a także określić potencjalne lokalizacje pod elektrownie. Co ciekawe, EDF ocenia wejście w kooperację z polską spółką jako „uzupełnienie oferty budowy reaktorów EPR dla Polski”. Francuska firma była jednym z trzech zainteresowanych dostarczeniem technologii dla polskiego programu „dużego atomu”. Ostatecznie rząd wybrał Westinghouse, a drugi z programów jądrowych ma obsługiwać KHNP z Korei Południowej.

EDF, największy operator jądrowy na świecie, zamierza skomercjalizować SMR-a o nazwie NUWARD, ale unika deklarowania, kiedy miałoby to nastąpić. Na razie wiadomo, że NUWARD ma być elektrownią jądrową składającą się z dwóch niezależnych reaktorów o mocy 170 MW każdy, znajdujących się w jednym bloku. W małym reaktorze wymiana paliwa następowałaby po około 24 miesiącach. To w zasadzie tyle samo, ile w przypadku konwencjonalnego reaktora EPR od EDF, którego cykl paliwowy trwa od 12 do 24 miesięcy, a moc sięga ponad 1600 MW.

Przeczytaj też: ZE PAK zdetronizowany, największa farma słoneczna w Polsce już działa

To kolejna tego typu umowa o współpracy między podmiotem z Polski a firmą, która opracowuje SMR. Na razie żadne z państw na świecie nie korzysta z takich reaktorów – nie zostały jeszcze skomercjalizowane, a prace nad ich opracowaniem stale się wydłużają. Nie przeszkodziło to jednak w podpisywaniu kolejnych umów. W Polsce karty rozdają przede wszystkim Synthos, który ma wyłączność na pośredniczenie w imieniu GE Hitachi, pracującego nad SMR-em o nazwie BWRX. W kooperację z GE Hitachi wszedł m.in. Orlen.

Z kolei miedziowy KGHM także szykuje się do wprowadzenia SMR-ów do Polski, jednak chce zrobić to z NuScale, które pracuje nad reaktorem VOYGR. W lipcu Orlen i KGHM złożyły wnioski do Państwowej Agencji Atomistyki w sprawie SMR-ów. W grze jest też Last Energy, z którym porozumienia podpisały Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna oraz DB Energy, a także Enea.

Fot. mat. prasowe, od lewej: Sebastian Jabłoński prezes Respect Energy, Vakis Ramany starszy wiceprezes EDF odpowiedzialny za rozwój międzynarodowych projektów jądrowych

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies