Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Jest umowa między Westinghouse a PEJ, odpowiedzialnymi za budowę elektrowni jądrowej w Polsce

Podpisany dokument określa ramy współpracy z amerykańskim dostawcą technologii jądrowej

Amerykański Westinghouse i Polskie Elektrownie Jądrowe podpisały umowę ramową, która określa zasady współpracy między nimi. Westinghouse dostarczy technologię (reaktory AP1000) dla polskiego programu jądrowego, którego realizacją zarządzają właśnie PEJ. Dokument podpisano w obecności Anny Moskwy, szefowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Mateusza Bergera, pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, ambasadora USA w Polsce Marka Brzezińskiego oraz przedstawicieli Westinghouse i PEJ.

Przeczytaj też: AAAtom przygarnę. Rekordowe poparcie dla budowy elektrowni jądrowej w Polsce

Umowa określa zasady i kolejne kroki, które spółki podejmą w sprawie budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu (w gminie Choczewo, na terenie lokalizacji Lubiatowo-Kopalino). W komunikacie PEJ i Westinghouse nie zostały ujawnione szczegóły planowanych działań. Ograniczono się do ogólników, jak „wynegocjowanie i podpisanie umów, m.in. umowy na świadczenie usług inżynieryjnych (...) usługi wsparcia w zakresie uzyskiwania pozwoleń i zezwoleń, usługi związane z planowaniem organizacji terenu lokalizacji oraz z zamówieniami i planowaniem budowy”.

Przeczytaj też: Durham z Westinghouse o amerykańskiej ofercie [WYWIAD]

Zapowiedziano natomiast, że w 2023 roku podpisana zostanie kolejna umowa, tym razem dotycząca już przygotowania projektu elektrowni jądrowej. – Dzisiejsza umowa pozwala nam przejść do coraz bardziej szczegółowych prac i ustaleń komercyjnych ze stroną amerykańską. To też pierwszy krok w kierunku rozpoczęcia projektowania budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu – mówił prezes PEJ, Tomasz Stępień. W podobnym tonie wypowiadał się David Durham, prezes Energy System w Westinghouse.

O tym, że takie działania zostaną podjęte, mówił przed miesiącem w rozmowie z green-news.pl prezes Westinghouse Polska Mirosław Kowalik. Rozmawialiśmy z nim tuż po tym, jak rząd oficjalnie ogłosił, że wybiera technologię Westinghouse.

Przeczytaj też: Budowa elektrowni jądrowych pochłonie majątek. Polska wyda 200 mld złotych

Zgodnie z założeniami rządu w Polsce ma powstać elektrownia jądrowa o mocy do 3750 MW. Ta na Pomorzu ma składać się z trzech reaktorów AP1000 od Westinghouse.

Jednocześnie ogłoszono, że realizowany będzie też inny program energetyki jądrowej, za który odpowiedzialne będą spółki prywatne i Skarbu Państwa. Więcej na ten temat w tekście Polskie spółki z listem intencyjnym w sprawie elektrowni jądrowej. Partnerem – koreański KHNP.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies