Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Pierwsze panele na farmie Taurona. Mysłowice mogą stać się słonecznym liderem

Farma spółki energetycznej może zostać największą w kraju. Trwa pierwszy etap inwestycji

Tauron rozpoczął montaż paneli fotowoltaicznych na farmie w Mysłowicach. Elektrownia słoneczna na zrekultywowanym składowisku odpadów paleniskowych będzie składać się z 82,5 tys. paneli. Pierwsze z nich już zainstalowano na stalowych konstrukcjach.

Przeczytaj też: Kryzys dociska firmy do ściany. 3/4 planuje przejście na zieloną energię

Plac budowy zajmuje prawie 16 hektarów, a projekt będzie realizowany w dwóch fazach. Najpierw oddana zostanie część elektrowni o łącznej mocy 37 megawatów, potem dołączonych zostanie 60 MW mocy. Budowa farm fotowoltaicznych na obszarach poprzemysłowych ma podwójne znaczenie dla klimatu. Dotychczasowe nieużytki zyskują nowe życie, a w dodatku przyczyniają się do zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w polskim miksie energetycznym.

Spółka szacuje, że farma w Mysłowicach będzie rocznie produkować 39 gigawatogodzin „zielonej” energii elektrycznej. To tyle, ile przez 12 miesięcy zużywa miasto liczące około 50 tys. mieszkańców. Energia wytworzona przez elektrownię słoneczną przyczyni się też do zmniejszenia emisji CO2, w tym wypadku to 30 tys. ton mniej dwutlenku węgla w atmosferze. Prąd miałby z niej popłynąć już w 2023 roku.

Przeczytaj też: Rozpędzona fotowoltaika przynosi oszczędności w Polsce i Europie

Inwestycja Taurona może stać się największą farmą fotowoltaiczną w kraju pod względem zainstalowanej mocy. Na razie tytuł ten należy do farmy z grupy ZE PAK w gminie Brudzew. Jej moc to 70 megawatów. Instalację uruchomiono w październiku 2021 roku. Jest jednak kilka innych projektów, które mogą konkurować w tym zestawieniu. Farma Miłkowice będzie mieć moc 87 MW. Pisaliśmy o niej w kontekście kontraktu na dostawy energii zawartego z Amazonem. Jeszcze większa elektrownia słoneczna powstaje w Zwartowie na Pomorzu. Jej zapowiadana moc to ponad 285 MW.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies