Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Kryzys dociska firmy do ściany. Trzy czwarte z nich planuje przejście na zieloną energię

Wcześniej przestawianie biznesu na odnawialne źródła energii (OZE) było związane z ograniczaniem emisji CO2. Teraz to także ucieczka od drastycznie drożejącej elektryczności z węgla i gazu

77 proc. firm z sektora przemysłu, branży budowlanej chce zmienić źródła, z których czerpią prąd. Dotyczy to także centrów danych – wynika z badania firmy Eaton zajmującej się zarządzaniem energią. Badanie objęło 1001 respondentów z przedsiębiorstw z USA, Wielkiej Brytanii, krajów skandynawskich, Niemiec i Hiszpanii.

Prawie 30 proc. firm, które przewidują zmiany, już rozpoczęła ich wdrażanie. To zmiana trendu – dotychczas biznes najczęściej korzystał głównie z energii z sieci (prawie połowa ankietowanych), ale obecnie szereg czynników przyczynia się do tego, że szukają alternatyw.

Przeczytaj też: Pekao wraca do węgla. Będzie finansować handel paliwem

Rosnące ceny prądu, obawy o dostawy gazu czy podaż węgla, a także regulacje prawne czy limity oraz konieczność kupowania uprawnień do emisji CO2 – to główne przyczyny poszukiwania własnych źródeł energii.

Według Eaton w tej chwili już jedna czwarta firm z opisywanych sektorów korzysta z OZE jako głównego źródła energii (uzupełniając resztę zapotrzebowania energią z sieci). Na OZE chce się przestawić połowa przedsiębiorstw, które zapowiadają zmianę źródeł energii. W przyszłości odnawialne źródła mają zdominować energetykę. Prąd z tradycyjnych elektrowni będzie tylko uzupełnieniem rynku.

Co ciekawe, drugim najczęściej wskazywanym źródłem energii na przyszłość jest gaz. W tej chwili korzysta z niego 25 proc. firm, w przyszłości ma być ich 35 proc.

Przeczytaj też: W połowie krajów UE na roczne rachunki za energię trzeba pracować miesiąc

Korzystanie z OZE jako głównego źródła energii będzie wymagało jednak dostosowania biznesu do specyfiki farm wiatrowych czy fotowoltaicznych. Pracują one w zależności od warunków pogodowych, więc ważne stanie się wydajne zużywanie dostarczanie przez nie prądu. Kluczowe w przypadku OZE jest też zarządzanie zużyciem w czasie rzeczywistym, by tej energii nie marnować i zaplanować prace.

Kryzys energetyczny, który odczuwa przede wszystkim Europa, sprawił, że firmy nie przestawiają się na zieloną energię, by realizować cele klimatyczne. Poszukiwanie kierunków innych niż drożejące, konwencjonalne źródła energii, stało się celem biznesowym, który może obniżyć koszty prowadzenia działalności i przesądzić o rozwoju, a czasem wręcz o przetrwaniu przedsiębiorstw.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies