Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Columbus chce uruchomić największy, prywatny magazyn energii w Polsce. Kupił spółkę, by zrealizować ten plan

W oficjalnej komunikacji Columbusa nie pada nazwa przejmowanej firmy. Inwestycja ma powstawać w latach 2024-2026

Columbus Energy S.A. to polska firma wyspecjalizowana w dostarczaniu rozwiązań w zakresie odnawialnych źródeł energii (OZE). Po rozbudowie oferty z zakresu fotowoltaiki, chce odważniej wejść w rynek magazynów energii (Columbus sprzedaje już m.in. przydomowe banki energii).

Przeczytaj też: Arval z Columbusem mają pomysł jak uniknąć płacenia za drożejącą benzynę

Columbus ogłosił, że nabył 100 proc. udziałów w spółce (w komunikacie nie pada jej nazwa), która w drugiej połowie lipca tego roku otrzymała warunki przyłączeniowe o mocy 133 MW. Planowana pojemność magazynu to 532 MWh, co, jak zapewnia Columbus, pozwoli na zasilenie 150 tys. domów przez całą dobę.

Columbus nie podaje jeszcze wielu szczegółów tego projektu. Magazyn energii ma powstać na południu Polski. Łączna kwota inwestycji szacowana jest na ok. 1 mld zł, a Columbus skorzysta z zewnętrznych form finansowania projektu. Budowa magazynu została zaplanowana na lata 2024-2026.

Przeczytaj też: Spada liczba przyłączeń fotowoltaiki

Prezes spółki Dawid Zieliński mówi, że będzie to pierwsza tak duża prywatna inwestycja w magazyn energii w naszym kraju i zapowiada, że Columbus będzie chciał realizować kolejne, podobne przedsięwzięcia.

Columbus ma za sobą trudne miesiące. Pojawiły się informacje o złej sytuacji finansowej firmy. W grę wchodziła sprzedaż części farm fotowoltaicznych. Poszerzenie portfolio firmy o nowy podmiot jest sporym zaskoczeniem.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies