Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Columbus próbuje ustabilizować finanse. Pod młotek mają trafić farmy fotowoltaiczne

Firma poinformowała, że zaczęła zwiększać sprzedaż. Jednak sytuacja spółki z branży fotowoltaicznej jest daleka od idału

Spółka Columbus Energy poinformowała, że w maju 2022 roku miała 22 mln zł przychodów i pozyskała nowe kontrakty o łącznej wartości blisko 70 mln zł. W ujęciu miesiąc do miesiąca oznacza to wzrost o ponad 30 proc. Zarząd Columbus Energy zapowiada, że kolejne miesiące mają być jeszcze lepsze pod względem wyników.

Jednocześnie Columbus sygnalizuje, że zamierza sprzedać wybudowane przez siebie farmy fotowoltaiczne (łączna moc – 62 MW) i te będące w budowie (43 MW). Ma to pozwolić spółce na spłacenie wszystkich zobowiązań wobec banków i obligatariuszy.

Przeczytaj też: IKEA buduje farmę fotowoltaiczną w Lubuskiem

Choć spółka zapowiada odbicie, to jej sytuacja finansowa nie wygląda różowo. W 2021 roku Columbus miał 14,17 mln zł straty netto. W pierwszym kwartale 2022 r. zanotował też ujemny wynik operacyjny. Jednak obecne działania mają sprawić, że spółka wyjdzie na plus w III kwartale br. Prezes Columbusa Dawid Zieliński mówił niedawno, że w „branży instalacyjnej ciężko zbankrutować” i że właśnie po III kw. nastąpi odbicie.

Moment nie jest jednak najlepszy dla całej branży fotowoltaicznej. W życie weszły przepisy zmieniające system rozliczeń dla nowych prosumentów i widoczny jest spadek zainteresowania „małą”, dachową fotowoltaiką.

Przeczytaj też: Alians telekomu z dostawcą fotowoltaiki

Jednocześnie wygląda na to, że Columbus Energy zamierza powalczyć o swoją pozycję (utrzymuje, że jest największym podmiotem w branży). Na 30 czerwca zwołano walne zgromadzenie akcjonariuszy Columbusa. W jego trakcie ma zostać poruszona kwestia przeniesienia spółki na główny parkiet warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych. Obecnie spółka jest notowana na rynku alternatywnym, czyli New Connect.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies