Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Ignitis stawia nową farmę wiatrową. Dolnośląska inwestycja pochłonie ponad 320 mln złotych

Na terenie gminy ustawionych zostanie 14 turbin, każda o mocy 3,6 MW.

Litewska spółka Ignitis Renewables rozpoczęła budowę farmy wiatrowej wartej ponad 320 mln zł (ok. 70 mln euro). Lokalizacja to województwo dolnośląskie, a elektrownia wiatrowa powstanie w miejscowości Bąków, niedaleko Wrocławia. Planowana moc zainstalowana farmy to 50 MW. Wyprodukowana przez nią energia ma popłynąć do sieci w IV kwartale 2023 roku. Szacowana roczna produkcja instalacji to ok. 120 GWh.

Przeczytaj też: Rekordowa produkcja energii odnawialnej w Polsce

Na terenie gminy ustawionych zostanie 14 turbin, każda o mocy 3,6 MW. Dostarczy je Nordex. Ignitis Renewables ma już w Polsce jedną farmę wiatrową na Pomorzu – to projekt Pomerania o łącznej mocy zainstalowanej 94 MW. Budowę nowej inwestycji powierzono CJR Renewables, która odpowiadała także za pomorski projekt ukończony w 2021 roku.

Ignitis Renewables należy do grupy Ignitis kontrolowanej przez litewski skarb państwa. To jeden z największych koncernów multienergetycznych w regionie Morza Bałtyckiego. W Polsce działa od 2017 roku jako spółka Ignitis Polska. Koncentruje się na rozwijaniu projektów z obszaru odnawialnych źródeł energii (OZE).

Przeczytaj też: Litwa dopłaca do używanych aut elektrycznych

Litewska spółka, poza farmą wiatrową nad morzem, ma w swoim portfolio także elektrownie słoneczne o łącznej mocy 80 MW. W ubiegłym roku Ignitis sygnalizował, że do 2025 roku sprzeda klientom biznesowym panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 300 MW. Jak wyjaśniano, spółka, chce w ten sposób rozwijać kontrakty PPA (Power Purchase Agreements). W najnowszym komunikacie, dotyczącym budowy farmy na Dolnym Śląsku, Ignitis już nie wspomina o tym pomyśle. Podkreślono natomiast, że spółka rozbudowuje elektrownie słoneczne o łącznej mocy 150 MW.

Zdjęcie: Karsten Würth on Unsplash

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies