Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Iberdrola kupuje dwie farmy wiatrowe i sześć fotowoltaicznych. Kolejne duże przejęcie Hiszpanów w Polsce

Spółka z Bilbao stanęła też do walki o morskie farmy wiatrowe w Polsce

Hiszpańska spółka energetyczna Iberdrola zawarła wstępne porozumienie z Augusta Energy. Firma z Bilbao ma kupić w Polsce dwie farmy wiatrowe (łączna moc zainstalowana 50 MW) oraz sześć elektrowni słonecznych (o łącznej mocy 48 MW). Projekty, które mają zostać odkupione od joint venture KGAL i V-ridium Power, czyli Augusta Energy, są już w fazie budowy. Nie podano wartości transakcji.

Przeczytaj też: European Energy ma finansowanie na farmę wiatrową Liskowo

Farmy wiatrowe i słoneczne mają zostać oddane do użytku w 2023 roku. Projekty są częścią umowy PPA (Power Purchase Agreement) z T-Mobile Polska. Na mocy takich kontraktów przedsiębiorstwa na lata zabezpieczają sobie ceny energii. Z kolei inwestorzy mają pewność, że będą mieć stałego kontrahenta, który będzie kupował energię. Więcej o PPA można przeczytać w tekście Rosnące ceny prądu zaostrzą apetyt na zieloną energię. Szerokie perspektywy dla rynku PPA.

W komunikacie prasowym Iberdroli czytam, że transakcja ta sprawi, że spółka z Bilbao będzie mieć w Polsce łącznie 261 MW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii.

Przeczytaj też: Westa Investmens zapowiada sfinansowanie wodorowego hubu w Lubuskiem

W 2021 roku hiszpańska firma kupiła m.in. farmy wiatrowe Korytnica I i projekt Korytnica II (82,5 MW oraz planowane 50,5 MW) i Zopowy (30 MW). Budowa farmy Korytnica II rozpoczęła się w czerwcu tego roku. Wiatraki zaczną produkcję energii w 2023 roku. Iberdrola uczestniczy też w konkursie na offshore wind (morskie farmy wiatrowe). Wspólnie z Sea Wind stara się o lokalizacje w drugiej turze naboru na wiatraki na morzu.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies