Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Bill Gates inwestuje w superoszczędne klimatyzatory. Zużycie energii może spaść nawet kilkukrotnie

Startup Blue Frontier chce rozwijać zielone technologie do chłodzenia pomieszczeń. Jego technologia przyciągnęła uwagę miliardera

Startup Blue Frontier opracował technologię chłodzenia powietrza w budynkach, która zużywa zaledwie 40 proc. energii, jakiej potrzebują tradycyjne klimatyzatory. W szczególnych przypadkach jej zapotrzebowanie na prąd można ograniczyć do 10 proc. tego, co zużyłyby standardowe systemy chłodzenia. Dzięki temu spada emisja CO2 i można z niemal czystym sumieniem chłodzić się podczas fal upałów, bez nadmiernego obciążania systemu elektroenergetycznego.

Nasilające się upały to ogromne wyzwanie. Z jednej strony – jak pisałam dają się nam coraz mocniej we znaki. Jak zapowiadają naukowcy będzie jeszcze gorzej. Z drugiej – powinniśmy ograniczać zużycie energii.

Przeczytaj też: Kolejny kraj nakazuje przykręcić klimatyzację i zamykać drzwi w chłodzonych sklepach

Na czym polega innowacja Blue Frontier? Firmie udało się zredukować ilość zużywanego czynnika chłodzącego. Odkrycie jest efektem prac nad wydajnym systemem wykrywania i eliminowania substancji toksycznych, takich jak wąglik. Wykorzystano płynny osuszacz powietrza. To on pozwala obniżać temperaturę w pomieszczeniach. Dostarczone schłodzone powietrze jest dodatkowo oczyszczane. Cała instalacja może być montowana na dachach.

Przeczytaj też: Bill Gates zainwestował z firmę produkującą roślinne zamienniki mięsa

Rozwiązaniem zainteresował się należący do Billa Gatesa fundusz Breakthrough Energy Ventures. Blue Frontier pozyskał w ten sposób 20 mln dolarów. Firma planuje w ciągu dwóch lat zamontować ok. 1000 systemów chłodzących, a następnie rozwinąć masową produkcję. Startup przygotował rozwiązanie z myślą o obiektach pożyteczności publicznej. Na razie nie ma oferty dla indywidualnych odbiorców.

Zdjęcie: Mohammad Jangda from Toronto, ON, Canada, CC BY-SA 2.0 , via Wikimedia Commons

KATEGORIA
EKOLOGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies