Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Elinta Charge z siedmioma milionami euro finansowania. Wśród inwestorów polski fundusz Avia Capital

Firma Elinta Charge z Litwy dostarcza rozwiązania wykorzystywane w instalacjach do ładowania pojazdów elektrycznych

Polski fundusz wzrostowy Avia Capital i litewski fundusz LitCapital wspólnie zainwestowały 7 mln euro w Elinta Charge, litewską spółkę specjalizującą się w projektowaniu rozwiązań i produkcji urzadzeń wykorzystywanych w instalacjach do ładowania pojazdów elektrycznych.

Firma powstała w 2018 roku. W Polsce do tej pory zamontowano zaledwie kilka stacji tego producenta. Litwini koncentrowali się bowiem na rynku skandynawskim i Zachodniej Europie. Produkty marki Elinta Charge dostępne są na ok. 30 rynkach.

Przeczytaj też: Nowa inwestycja bateryjna. Tym razem będzie to polski kapitał

Elinta produkuje stacje ładowania prądem stałym i zmiennym. Jest ceniona za design. – Już rośniemy bardzo szybko, a dopiero zaczynamy wykorzystywać ogromny potencjał, jaki stwarza rozwój technologii w obszarze elektromobilności – powiedział Ignas Mikutis, prezes Elinta Charge. Firma dostarcza nie tylko hardware, ale także software. Ich stacje pracują w ramach e-roamingu dostarczanego przez platformę Hubject.

W Polsce dzięki pieniądzom pochodzącym z Avia Capital litewska spółka będzie rozwijać działalność badawczo-rozwojową oraz produkcję. Stworzy w kraju nowe miejsca pracy, a polskie firmy już działające w tym obszarze zyskają nowego partnera do współpracy. Polska jest już istotnym graczem na rynku elektromobilnym. Zlokalizowane są u nas jedne z największych inwestycji bateryjnych, prężnie rozwija się produkcja stacji ładowania. – Olbrzymi potencjał rynkowy, talent inżynierski i wyjątkowy produkt to czynniki, które zdecydowały o tym, że zainwestowaliśmy w Elintę Charge, z czego jesteśmy niezmiernie zadowoleni – powiedział Šarūnas Šiugžda, założyciel i partner zarządzający Lit Capital.

Przeczytaj też: Zmierzch samochodów spalinowych jest blisko

Avia Capital, na którego czele stoi Marcin Wysocki, zapowiada, że wesprze producenta ładowarek także merytorycznie. Avia koncentruje się na firmach chcących wprowadzać swoje rozwiązania na zagraniczne rynki. Od kilku miesięcy pojawiały się informacje o tym, że jest on zainteresowany firmami z obszaru elektromobilności. Ostatecznie wybór padł na spółkę z Litwy. – Przyspieszenie procesów dekarbonizacji transportu na świecie staje się faktem. Inwestując w Elintę Charge uczestniczymy i wspieramy ten proces – powiedział Marcin Wysocki, założyciel i partner w Avia Capital.

Zdjęcie: mat. prasowe Elinta

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies