Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
W Polsce dzięki Funduszowi Innowacji realizowane będą ważne projekty. Chodzi o wychwytywanie CO2 i baterie

Łącznie finansowanie z funduszy UE otrzyma 17 projektów. Uruchomionych zostanie blisko 2 mld euro

Zapadły decyzje o tym, jak rozdzielić pieniądze z Funduszu Innowacji, jednego z kluczowych programów wspierania technologii wolnych od CO2 w Europie. Dzięki niemal 2 mld euro wsparcia zrealizowanych zostanie 17 innowacyjnych projektów. Inwestycje będą prowadzone nie tylko w Unii Europejskiej, ale także np. Norwegii. Wśród docenionych przez Brukselę projektów znalazły się także te z Polski.

Dzięki finansowaniu zostanie uruchomiony m.in. system wychwytywania i magazynowania CO2, tzw. CCS – z ang. Carbon Capture and Storage. Inwestycja będzie realizowana w Cementowni Lafarge Kujawy. Drugi projekt, który uzyskał finansowanie, to budowa baterii elektrochemicznych, które pozwolą na krótkotrwałe magazynowanie energii. Projekt bateryjny będzie realizowany przez konsorcjum szwedzko-polskie, związane z koncernem bateryjnym Northvolt.

Przeczytaj też: Wychwycić CO2 i zamienić go w węgiel. Huty są zainteresowane technologią

Projekt o nazwie „NorthStor Plus” będzie realizowany zarówno w Polsce – w Tczewie i Gdańsku – jak i w Sztokholmie. To kolejna inwestycja bateryjna zlokalizowana w naszym kraju. Warto przypomnieć, że produkcja baterii stanowi już ok. 2 proc. całego krajowego eksportu. Innowacyjne baterie Northvolt mają znacząco obniżyć koszt instalacji magazynów energii. Będą w ok. 90 proc. produkowane w oparciu o komponenty od lokalnych dostawców z Europy. Projekt ten został wpisany w ramach Funduszu w działania wspierające produkcję z odnawialnych źródeł energii (OZE). Northvolt w Polsce rozbudowuje już fabrykę baterii, które będą instalowane w stacjonarnych magazynach energii.

Dwutlenek węgla przy produkcji cementu będzie wychwytywany w Niemczech, Francji oraz w Polsce. Cementownia Kujawy zyska dzięki innowacyjnemu projektowi możliwość obniżenia emisji. Wychwycony i skroplony gaz będzie transportowany do Gdańska i magazynowany w morzu. Zakład nieopodal Inowrocławia należy do globalnego producenta betonu Lafarge. Partnerem tego projektu będzie koncern Air Liquide, dostarczający m.in. gazy technologiczne dla przemysłu. Lafarge od wielu lat szuka sposobów na obniżenie emisji gazów cieplarnianych powstających podczas produkcji. Już teraz oferuje cement wytwarzany w 40 proc. z materiałów pochodzących z recyklingu.

Przeczytaj też: Powstanie trzecia fabryka Northvolt

17 wyselekcjonowanych projektów wielkoskalowych ma się przyczynić do realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu, którego nadrzędnym celem jest redukcja emisji CO2 o 55 proc do 2030 roku (w stosunku do roku 1990). Dodatkowo mają one pomóc budować przewagę konkurencyjną firm unijnych względem choćby Chin i Korei Południowej. Wspomniane projekty zyskały finansowanie w drugim naborze FI. W porównaniu z pierwszym udało się podwoić liczbę projektów, które uzyskały wsparcie.

– Dotacje wspierają innowacyjne przedsiębiorstwa w całej Europie w rozwijaniu najnowocześniejszych technologii, których potrzebujemy, aby stymulować transformację ekologiczną. Fundusz innowacyjny jest ważnym narzędziem zwiększania skali innowacji w dziedzinie wodoru odnawialnego i innych rozwiązań dla przemysłu europejskiego – skomentował ogłoszenie listy projektów wiceprzewodniczący KE Frans Timmermans.

Zdjęcie: European Parliament from EU, CC BY 2.0 , via Wikimedia Commons

KATEGORIA
EKOLOGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies