Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Była cementownia, będzie elektrownia słoneczna. Lafarge zapowiada nowy projekt

Za kilka lat kilkadziesiąt hektarów zajmowanych wcześniej przez cementownię, stanie się instalacją PV

Przybywa państw i firm zapowiadających ograniczanie emisji dwutlenku węgla i przechodzenie na zieloną energię. Przykładem jest Lafarge – francuski koncern prowadzący działalność w kilkudziesięciu krajach, od połowy lat 90. XX wieku także w Polsce. I to właśnie nad Wisłą firma chce uruchomić instalację fotowoltaiczną o mocy 30 MW. Za realizację inwestycji odpowiedzialna będzie firma Qair Polska.

Przeczytaj też: Powstaje ekologiczna alternatywa dla lotów po Europie

Elektrownia powstanie w Wierzbicy w woj. mazowieckim. W tym celu wykorzystany zostanie teren byłej cementowni o powierzchni 48 ha. Zaskoczenia nie ma – Lafarge to producent cementu, kruszyw oraz betonu, podmiot dobrze znany na rynku budowalnym. Qair Polska wydzierżawi ten teren na 30 lat, a Lafarge będzie odbierać prąd i gwarancje pochodzenia „zielonej” energii na mocy kontraktu CPPA (ang. Corporate Power Purchase Agreement), czyli długoterminowej umowy na zakup prądu z OZE. Farma zostanie uruchomiona za 2-4 lata.

Nowa instalacja pozwoli zaspokoić do 10 proc. zapotrzebowania firmy na energię. Spółka nie zamierza jednak na tym poprzestawać – do 2025 roku 100 proc. zużywanej przez nią energii ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. Założono, że bezpośredni udział w inwestycjach, czyli farmy fotowoltaiczne oraz wiatrowe czy produkcja energii z odzysku ciepła, powinien wynosić 50 proc. Do końca dekady cała grupa zredukuje też emisje o 20 proc. w porównaniu z 2018 rokiem.

Przeczytaj też: Polski samochód elektryczny powstanie za państwowe pieniądze

Wykorzystanie terenów poprzemysłowych w celu rozwoju odnawialnych źródeł energii to trend, który zyskuje na znaczeniu. Pod koniec ubiegłego roku farmę fotowoltaiczną tego typu uruchomił Tauron. Instalacja o mocy 5 MW powinna dostarczać ok. 5 tys. MWh energii elektrycznej rocznie. Wcześniej na tym terenie znajdował się blok węglowy Elektrowni Jaworzno I. Z kolei Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin oraz Esoleo z Grupy Polsat budują farmę fotowoltaiczną o mocy 70 MW. Inwestycja ta jest realizowana na obszarze 100 ha w gminie Brudzew. Wcześniej działania tam kopalnia odkrywkowa węgla brunatnego Adamów.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies