Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Z zakładu chemicznego prosto do kuchni. Brytyjczycy z CO2 chcą produkować m.in. proszek do pieczenia

Nie ustają starania, by uciekające do atmosfery emisje CO2 nie tylko zatrzymać i magazynować, ale i spożytkować

W zakładach Tata Chemicals w brytyjskim Northwich 24 czerwca wystartował projekt CCS (carbon capture and storage, wychwytywanie CO2 ze spalin), który ma pozwolić na wyłapanie do 40 tys. ton CO2 rocznie – donosi magazyn „New Scientist”. To około 11 proc. wszystkich emisji zakładu.

Dwutlenek węgla jest wychwytywany z elektrowni gazowej na terenie zakładu. Nie jest jednak magazynowany, a oczyszczany i przekształcany w skroplony CO2 (stosuje się go np. w gaśnicach śniegowych). Później płynny dwutlenek węgla jest wykorzystywany do produkcji wodorowęglanu i węglanu sodu. Ten pierwszy znamy m.in. z symbolu E500. To soda oczyszczona. Drugi związek potocznie nazywany jest sodą kalcynowaną.

Przeczytaj też: Elon Musk ma gigantyczne spalarnie pieniędzy. To fabryki Tesli

Substancje znajdują zastosowanie przy dializach i w farmacji, a także w kuchni. Soda oczyszczona to podstawowy składnik proszku do pieczenia. Jak zapewniają przedstawiciele Tata Chemicals, nie ma przeciwwskazań, by wodorowęglan sodu otrzymany z wychwyconego CO2, wprowadzać do przemysłu spożywczego czy farmaceutycznego.

Nie ma tu też przypadku: spółka chwali się, że jest czwartym co do wielkości producentem wodorowęglanu na świecie, więc na sodzie zna się jak mało kto. Pracowała więc nad rozwiązaniami, które będą zarówno dobre dla klimatu, ale też wpiszą się w jej profil działalności.

Pomysł wdrożony w Wielkiej Brytanii wpisuje się w szerszą ideę dekarbonizacji. Nie brakuje głosów, że bez efektywnego wychwytywania, a potem magazynowania lub przetwarzania CO2 nie uda się spełnić ambitnych celów klimatycznych.

Przeczytaj też: Podwodny protest na Bałtyku. Nurkowie dotarli do gazociągu Nord Stream 1

Tata Chemicals, indyjska firma z siedzibą w Bombaju, to globalny producent chemikaliów. Jeżeli projekt CCS w zakładzie w Northwich spełni oczekiwania, to firma planuje zrealizować kolejny. Warto podkreślić, że wychwytywany CO2 pochodzi z jednostki gazowej, „czystszej” od węglowej. Nie ma informacji na temat tego, jak ta technologia sprawdziłaby się przy bloku węglowym.

Jak zauważa „New Scientist”, rozwiązania Tata Chemicals mogą być przełomem w technologiach CCS. Dotąd było wiele pomysłów na wychwytywanie CO2, ale kilka dużych projektów, ze względu na nieopłacalność czy niewydolność technologiczną, zostało zawieszonych.

KATEGORIA
INNOWACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies