Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Naftowe spółki z Polski i Litwy nawiązują współpracę. Orlen chce u sąsiada stawiać morskie farmy wiatrowe

Kolejny raz koncern z Płocka wysyła sygnał, że chce ostro inwestować w wiatraki na morzu. Będzie miał jednak na Litwie co najmniej jednego konkurenta z Polski

Orlen podpisał list intencyjny o współpracy z litewskim operatorem terminali naftowych i LNG. Spółki z grupy, czyli Orlen Neptun I i Energa Wytwarzanie, mają wejść w partnerstwo z Klaipėdos Nafta AB w zakresie rozwoju offshore wind (morskie farmy wiatrowe, MFW) na Litwie.

Przeczytaj też: Orlen chce zbudować w Świnoujściu port instalacyjny dla offshore

Jak dowodzi Orlen, w litewskiej części Bałtyku mogłyby powstać morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy do około 3,3 GW. Na razie jednak, w pierwszej fazie, planowane jest otwarcie jednej farmy o mocy 700 MW. Jednocześnie nie można wykluczyć, że ten wolumen się zwiększy. Orlen twierdzi, że sygnały o możliwym powiększeniu projektu wiatrowego przekazywała „publicznie strona litewska”.

Polski koncern sygnalizuje, że chce wziąć udział we wszystkich ogłaszanych teraz i w przyszłości projektach. „Porozumienie z Klaipėdos Nafta AB pozwoli na wypracowanie strategii utrzymania tych projektów, dotyczącej całego cyklu życia inwestycji, obejmującego około 25 lat. Porozumienie zakłada możliwość rozwoju współpracy także na kolejne projekty” – pada w komunikacie spółki.

Pisaliśmy już na green-news.pl o tym, że Orlen jest zainteresowany farmami wiatrowymi na Litwie, także na lądzie. Na początku 2021 r. poinformował, że prowadzi konsultacje dotyczące budowy lądowej farmy w Możejkach, gdzie mieści się też rafineria koncernu. Wtedy też pojawiły się doniesienia, że może być zainteresowany inwestowaniem w offshore wind na Litwie.

Jednocześnie Orlen nie jest jedyną spółką z Polski zainteresowaną rynkiem litewskim. W marcu tego roku Polenergia podpisała umowę inwestycyjną z Green Genius (wchodzi w skład grupy Modus Energy AB) i też chce budować morską farmę wiatrową na Litwie. Chodzi o tę samą lokalizację o planowanej mocy ok. 700 MW.

Przeczytaj też: Rozwój MFW pod znakiem zapytania. Może zabraknąć statków instalacyjnych

Decyzja o kooperacji z litewską spółką w zakresie offshore wind to kolejny ruch Orlenu wokół farm wiatrowych na morzu. Spółka koncernu, Neptun I, walczy o wszystkie 11 nowych lokalizacji w drugiej turze rozwoju MFW w Polsce. Jednocześnie koncern poprzez spółkę-córkę Baltic Power już szykuje się do budowy farmy na Bałtyku o mocy 1,2 GW (ten projekt miałby zostać uruchomiony w 2026 roku).

Orlen wielokrotnie komunikował, że w ramach swojej strategii Orlen2030 chce zainwestować 47 mld zł w nisko- i zeroemisyjne źródła energii, w tym właśnie w morską energetykę wiatrową.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies