Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Polenergia i Green Genius chcą budować morskie farmy wiatrowe na Litwie

Firmy podpisały umowę inwestycyjną w zakresie współpracy przy projekcie na litewskim wybrzeżu

Litewskie morskie farmy wiatrowe (offshore, MFW) będą rozwijane we współpracy z polskimi firmami. Polenergia ogłosiła, że podpisała umowę inwestycyjną z Modus Energy AB. Polska spółka zamierza razem z Green Genius (wchodzi w skład grupy Modus Energy AB) budować offshore na litewskim wybrzeżu.

Według planów pierwsza farma wiatrowa miałaby powstać do 2030 roku i mieć moc około 700 MW. Polenergia i Green Genius zamierzają powołać spółkę joint venture, która będzie zarządzała przedsięwzięciem. Obydwie strony muszą na to uzyskać zgodę od organów zajmujących się ochroną konkurencji.

Przeczytaj też: Bałtyk jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie

Jak czytamy w komunikacie obydwu spółek, Polenergia ma wnieść do przedsięwzięcia swoje doświadczenie w zakresie rozwoju turbin wiatrowych, a Green Genius „wiedzę o lokalnych regulacjach” czy znajomość rynku. – Wierzymy, że wspólnie z Green Genius, wykorzystując połączony potencjał obu grup kapitałowych, jesteśmy w stanie zbudować model biznesowy, który zapewni nam sukces na litewskim rynku – mówi Michał Michalski, prezes Polenergii, cytowany w komunikacie.

Przeczytaj też: Sieć energetyczną w Polsce czeka rewolucja

Zarówno Polenergia, jak i Green Genius, nie mają jeszcze sfinalizowanych projektów offshore, choć obydwie firmy od lat operują przy odnawialnych źródłach energii. Polska spółka jest w trakcie realizacji projektu farmy morskiej na Bałtyku wspólnie z Equinorem, ale ma 9 farm wiatrowych na lądzie (onshore) o łącznej mocy 287 MW.

Z kolei Green Genius dopiero kończy swoje projekty onshore, w budowie jest farma o mocy 85 MW. Spółka dotychczas była bardziej zaangażowana w rozwój projektów fotowoltaicznych (PV) m.in. w Polsce, Litwie czy we Włoszech.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies