Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Pięć polskich miast wśród setki wybranych przez Komisję Europejską. Chodzi o osiągnięcie neutralności klimatycznej

Na liście wśród 100 unijnych miast znalazła się Warszawa

Komisja Europejska wpisała Kraków, Łódź, Rzeszów, Warszawę i Wrocław na listę miast-pionierów, które będą realizować misje klimatyczne. Łącznie w programie weźmie udział 100 metropolii UE. Działania na rzecz rozwoju neutralnych klimatycznie, inteligentnych miast będą realizowane do 2030 roku. Program pozwoli opracować rozwiązania najważniejszych problemów z zakresu ochrony klimatu, adaptacji do jego zmian, a także zanieczyszczenia powietrza.

Przeczytaj też: Władze Warszawy apelują – nie kupujcie starych Diesli

Miasta dostaną pieniądze na wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, pozwalających osiągać kolejne cele redukcji emisji CO2. Pakiet wsparcia obejmuje doradztwo, finansowanie badań, pilotaży i projektów demonstracyjnych. Istotnym elementem misji mają być działania angażujące obywatelki i obywateli w procesy decyzyjne i ewolucję miast. Na wsparcie liczyć będą mogły działania z zakresu czystej mobilności, efektywności energetycznej i ekologicznego planowania miejskiego.

Przeczytaj też: Koniec z paleniem węglem w Warszawie

Budżet misji będzie pochodził z programu „Horyzont Europa” i wyniesie 360 mln euro. Zarządzać nią będzie konsorcjum NetZeroCities. KE podkreśla, że na obszarach miejskich swoje domy ma około trzech czwartych obywateli UE. Są to tereny o dużej energochłonności, odpowiadające za znaczne ilości emisji CO2. Dlatego powinny się radykalnie zmieniać i osiągać neutralność klimatyczną.

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, złożył w 2020 roku pierwszą deklarację dotyczącą osiągnięcia przez miasto zerowej emisji CO2.

– Zielona transformacja dokonuje się obecnie w całej Europie. Zawsze jednak potrzeba pionierów, którzy stawiają sobie bardziej ambitne cele. Wybrane miasta wskazują nam drogę do lepszej przyszłości. Będziemy je w tym wspierać. Rozpocznijmy pracę już dziś – powiedziała Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej. Misja obejmie 12 dodatkowych miast z państw stowarzyszonych.

Zdjęcie: Iwona Castiello d'Antonio on Unsplash

KATEGORIA
KLIMAT
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies