Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Trzaskowski: neutralność klimatyczna w Warszawie w 2050 roku. Kto sfinansuje zielone inwestycje?

Prezydent Warszawy zapowiada przygotowanie tzw. planu zielonego miasta

Warszawa jako pierwsze miasto w Polsce przystąpiło do sieci C40, skupiającej 100 miast, które mają największe ambicje w zakresie walki z kryzysem klimatycznym. Dążenie do neutralności klimatycznej oznacza, że stolica do 2050 roku wyeliminuje emisję gazów cieplarnianych.

– Zabieramy się za przygotowanie konkretnego planu inwestycyjnego. Przy jego pomocy zdefiniujemy sposób osiągnięcia tego bardzo ambitnego celu redukcyjnego i określimy wszystkie inwestycje, które będą konieczne, aby go realizować. Określimy również, ile cały plan będzie kosztować. W czasie, gdy polskim samorządom jest coraz trudniej finansować projekty inwestycyjne z własnego miejskiego budżetu, posiadanie takiego planu ułatwi pozyskiwanie pieniędzy z zewnątrz, z Unii Europejskiej. Mamy nadzieję, że dzięki temu Warszawa stanie się wzorem dla innych miast w Polsce – powiedział Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy, podczas konferencji prasowej, która odbyła się online 3 grudnia br.

Przeczytaj też: Zielona rewolucja w Wielkiej Brytanii

Prezydent przypomniał także o deklaracji złożonej przez miasto w 2018 roku i dotyczącej redukcji emisji gazów cieplarnianych o 40 proc. do roku 2030. – Nie może być mowy o skutecznej walce z kryzysem klimatycznym, jeżeli miasta nie wezmą na siebie części odpowiedzialności. Ponieważ to miasta zużywają większość energii, dlatego, że to miasta są odpowiedzialne za znaczną część emisji. Ja dzisiaj chciałbym zadeklarować dążenie do neutralności klimatycznej do roku 2050, a także budowania odporności miasta na zmiany klimatu – podkreślił Trzaskowski.

Przeczytaj też: Czujniki sprawdzą stan jakości powietrza w Warszawie i okolicach

Zaznaczył, że działania jego administracji nie są w żaden sposób zdeterminowane regulacjami narzuconymi przez rząd. Miasto bierze odpowiedzialność za swoje działania i chce się aktywnie włączyć w walkę z kryzysem klimatycznym. Zaprosi jednak do dialogu władze centralne. Pomimo trwającej pandemii ma powstać Warsaw Green City Action Plan, czyli Plan Zielonego Rozwoju Miasta. Powstanie on we współpracy z ekspertami z Europejskiego Banku Rozbudowy i Rozwoju (EBRD), organizacji C40 Cities i Arup (firma ma za sobą przygotowywanie GCAP m.in. dla Sofi i Tirany) oraz PwC Polska.

Przeczytaj też: Korporacje prześcigają się w „zielonych” deklaracjach

Program będzie zakładał długoterminowe rozwiązania, które staną się częścią strategii zrównoważonego rozwoju Warszawy. – Metodyka pracy nad planem zakłada partycypacyjny udział mieszkańców i organizacji pozarządowych – tłumaczył Ireneusz Kołodziej, dyrektor w Arup. Miasto podejmuje już szereg działań ukierunkowanych na to, by redukować emisje gazów cieplarnianych. Są nimi m.in. elektryfikacja transportu, likwidowanie pieców węglowych, tzw. „kopciuchów”, utrzymywanie zieleni, powiększanie obszaru lasów miejskich czy termomodernizacja budynków. Dzięki pracom nad GCAP znane będą dokładne wartości emisji gazów cieplarnianych, dziś te są wybrakowane. W przyszłym roku ruszą warsztaty w ramach, których będą wypracowywane propozycje działań.

Jeśli chodzi o walkę ze smogiem, to władze Warszawy wyraźnie nie są w stanie sprostać złożonym wcześniej obietnicom. Dwa dni temu pisaliśmy np. o przetargu na nowy system pomiarów jakości powietrza, który opóźnia się już o kilka miesięcy.

KATEGORIA
KLIMAT
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies