Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Historyczne porozumienie 175 państw. Będzie traktat w sprawie zanieczyszczenia plastikiem

Planowany traktat w sprawie plastiku pod względem rangi jest porównywany z porozumieniem paryskim

Delegacje 175 krajów poparły historyczne porozumienie dotyczące zanieczyszczenia plastikiem. Głosowanie odbyło się podczas V Zgromadzenia Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP) w Nairobi. Dotyczyło regulacji związanych z pełnym cyklem życia tworzyw sztucznych. Międzynarodowe porozumienie ma zapobiegać dalszej degradacji środowiska przez plastik.

Zagrożenia dla ludzi, zwierząt i ekosystemów, które się z wiążą się z plastikiem, specjaliści przyrównują do zmian klimatu. Nie ma już na świecie miejsc wolnych od zanieczyszczenia plastikiem. Drobiny tworzyw sztucznych znajdowano już na najwyższych szczytach gór i w najgłębszych otchłaniach mórz. Amerykańscy badacze znaleźli je nawet w odchodach noworodków.

Przeczytaj też: Koronawirus zalał nas plastikiem

Globalne porozumienie w sprawie plastiku udało się osiągnąć po 12 dniach negocjacji. Prowadził je norweski minister klimatu i środowiska Espen Barth Eide. – To historyczny moment dla multilateralizmu środowiskowego. Porozumienie w Nairobi jest najważniejszą decyzją środowiskową od czasu, kiedy zawarto Porozumienie paryskie. Zanieczyszczenie tworzywami sztucznymi to ogromny problem, który ma konsekwencje dla środowiska i ludzkości. Najwyższy czas, abyśmy zrobili ten ważny krok – powiedział Barth Eide.

Porozumienie poparły główne gospodarki ze wszystkich kontynentów. 80 globalnych koncernów chce, by jak najszybciej wypracowano ramy działań i skonstruowano umowy. Prace nad traktatem powinny zakończyć się w 2024 roku. Porozumienie osiągnięto dzięki silnemu wsparciu środowisk naukowych, które dostarczyły liczne opracowania poparte badaniami.

Przeczytaj też: Tego laptopa naprawisz sam, części zamówisz do domu

W raporcie przygotowanym przez organizacje pozarządową Environmental Investigation Agency (EIA) możemy znaleźć informację o tym, że zanieczyszczenie plastikiem może być równie groźne jak globalne ocieplenie. To jeden z najszybciej narastających problemów związanych z ochroną środowiska. W ciągu najbliższych 20 lat ilość odpadów z tworzyw sztucznych podwoi się. Oznacza to, że w oceanach może pojawić się ich nawet czterokrotnie więcej niż obecnie. Wtedy już w 2040 roku plastik w oceanach będzie ważyć wiecej niż ryby.

Mikroplastik jest w powietrzu, którym oddychamy, w glebie, jedzeniu, organizmach zwierząt, a nawet w arktycznym śniegu. Niszczy bioróżnorodność i odpowiada za szereg groźnych chorób.

Rozmowy w sprawie wypracowania porozumienia dotyczącego zanieczyszczenia plastikiem toczyły się od 2014 roku. Celem traktatu ma być przygotowanie umów nakładających obowiązek umieszczenia plastiku w obiegu zamkniętym. Na razie ambitne regulacje dotyczące plastiku wprowadzają pojedyncze kraje. Pisałam w 2021 roku o działaniach Francji w tym obszarze.

Zdjęcie: mat. prasowe UNEP

KATEGORIA
LESS WASTE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies