Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Niedługo laptopa naprawisz samodzielnie. Producenci elektroniki ograniczą w ten sposób swój negatywny wpływ na klimat

Łatwy w naprawie laptop Luna Concept firmy Dell został zaprojektowany po to, by ograniczyć e-odpady oraz emisję dwutlenku węgla

Dell zaprezentował nową filozofię projektowania laptopa. Międzynarodowa firma technologiczna chce produkować naprawialne i trwałe urządzenia. Concept Luna, został wymyślony tak, aby miał mniejszy wpływ na klimat i by jego wytwarzanie oraz eksploatacja wiązały się z mniejszą liczbą e-odpadów. W nowym koncepcie zastosowano więcej naturalnych materiałów i zmieniono umiejscowienie niektórych podzespołów.

Koncern chce ułatwić konserwację swoich przenośnych komputerów. Użytkownicy sami będą mogli naprawić wiele komponentów. Aby to było możliwe, trzeba je zupełnie inaczej projektować. Na przykład unikać stałych połączeń poszczególnych podzespołów oraz opracować modułowe rozwiązania odporne na uszkodzenia przy demontażu. System Concept Luna zakłada możliwość wymiany wszystkich podzespołów nawet przez właściciela urządzenia.

Przeczytaj też: Wyszukiwarka Google pomoże ci oszacować ilość emisji CO2 związanych z podróżą

Części, które nie będą nadawały się już do użycia, będą poddawane recyklingowi, tak by zamknąć je w pętli gospodarki o obiegu zamkniętym. Dell chce stworzyć system, w którym klienci będą mogli łatwo zamówić nową część, a jednocześnie odesłać zużytą.

Na żywotność kolejnej generacji laptopów ma też wpłynąć zastosowanie nowych baterii, które znacznie wolniej będą tracić swoje właściwości.

Przeczytaj też: Bruksela pracuje nad zniesieniem VAT na bilety kolejowe. To byłby przełom

Dell przyznaje, że wprawdzie prototypowy laptop Luna nie jest jeszcze w całości zbudowany zgodnie z nową filozofią projektowania i produkcji, ale prace nadal trwają. To co na razie pokazano, wygląda elegancko i nowocześnie.

Nowe podejście Dell to całkowita odwrotność dzisiejszego trendu, dostrzegalnego choćby w nowej linii laptopów Apple. Zastosowanie w nich czipów M1 powoduje, że już na etapie zamawiania należy solidnie przemyśleć konfigurację, bo raz podjętej decyzji nie da się zmienić. Tego co zostanie zamontowane w laptopie, nie będzie można wymienić. Dotyczy to przede wszystkim pamięci i karty graficznej.

Na zielone laptopy przyjdzie nam jednak jeszcze poczekać. Dell nie określił daty pojawienia się Concept Luny w sprzedaży. A szkoda, bo e-odpady to szybko narastający problem. Rocznie wytwarzamy około 50 milionów ton śmieci pochodzących z elektroniki. To tak, jakbyśmy globalnie, co sekundę wyrzucali na śmietnik 1000 laptopów.

Do prac nad komputerem przyjaznym dla klimatu Dell zaprosił Intela, wiodacego producenta podzespołów. Wprowadzenie Concept Luny do sprzedaży ma pomóc firmie zredukować swój ślad węglowy o połowę.

KATEGORIA
LESS WASTE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies