Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Koronawirus zalał nas plastikiem. Setki tysięcy ton odpadów medycznych

Światowa Organizacja Zdrowia przyjrzała się odpadom, które ludzie wygenerowali w czasie pandemii. Podano 8 mld dawek szczepionek. Skutkiem ubocznym jest 140 tys. ton odpadów

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wzywa do szybkiego działania na rzecz redukcji odpadów towarzyszących COVID-19. Wylicza, że od początku pandemii służby medyczne na całym świecie potrzebują miesięcznie ok. 90 mln maseczek. Użycie 140 milionów zestawów do testów na COVID-19 wygenerowało dotychczas ponad 2,5 tys. ton śmieci. Z kolei podanie 8 mld dawek szczepionek doprowadziło na całym świecie do powstania 140 tys. ton odpadów medycznych (ampułki, strzykawki, igły i opakowania).

To wszystko pokazuje, jak silne piętno na naszej planecie odciśnie pandemia wywołana przez koronawirusa. Ilość odpadów medycznych jeszcze nigdy nie rosła w takim tempie, a już przed pandemią nie potrafiono sobie z tym poradzić.

Przeczytaj też: Czy wiesz do jakiego pojemnika wrzucić zużytą maseczkę?

WHO wzywa do tego, by opakowania wyrobów medycznych były produkowane z materiałów nadających się do recyklingu. Namawia też, by możliwie często korzystać z ośrodków ochrony osobistej wielokrotnego użycia i z materiałów biodegradowalnych.

Ludzkość, stając do walki z nieznanym wcześniej wirusem, zużywa kombinezony, przyłbice, maski czy rękawiczki ochronne w niespotykanych wcześniej ilościach. Czasem na jednego covidowego pacjenta przypada kilka kilogramów odpadów z tworzyw sztucznych. Być może części tego plastiku dałoby się uniknąć. WHO ocenia, że środki ochrony indywidualnej są używane w nadmiarze i nie gospodaruje się nimi racjonalnie.

Zdrowie ludzi jest dla WHO priorytetem. Organizacja chce jednak, aby podejmowano działania, które nie szkodzą środowisku. Ponad 90 proc. wytwarzanego globalnie plastiku nie trafia do recyklingu. Każda wyprodukowana maska czy para rękawiczek oznacza nie tylko wzrost produkcji tworzyw sztucznych, ale wyższą emisję CO2, zużycie wody i energii.

– COVID-19 uwypuklił luki i niedociągnięcia towarzyszące produkcji, użytkowaniu oraz utylizacji wyrobów medycznych – powiedziała Maria Neira odpowiedzialna w WHO za kwestie środowiskowe.

Przeczytaj też: Biodegradowalna maseczka pomogłaby rozwiązać problem odpadów

Jednak znając dotychczasowe doświadczenia z odpadami plastikowymi w Polsce czy UE, wyraźnie widać, że same apele nie wystarczą. Potrzebne są regulacje, które zmienią filozofię projektowania i produkcji sprzętów i środków medycznych. Doświadczenia z jednorazowymi artykułami z plastiku w Europie pokazały, że część problemów z tworzywami sztucznymi można rozwiązać. I nie chodzi tylko o gadżety takie jak słomki do napojów.

Trzeba też pamiętać, że Polska jest w ogonie krajów recyklingujących odpady.

Zdjęcie: Vladimir Fedotov on Unsplash

KATEGORIA
EKOLOGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies