Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Francja zakazuje sprzedaży warzyw i owoców w plastikowych opakowaniach

Za nieprzestrzeganie restrykcji obowiązywać będzie 15 tysięcy euro kary. Lista wyjątków jest bardzo krótka

Rząd w Paryżu wpisał 30 odmian warzyw i owoców na listę produktów objętych zakazem pakowania w jednorazowe opakowania foliowe. Pierwsze restrykcje zaczną obowiązywać już 1 stycznia 2022 roku. W kolejnym etapie lista zostanie rozszerzona, a zakaz obejmie również branżę wydawniczą, a nawet fast-foody.

Przeczytaj też: Słomki z fusów kawowych w Starbucks

– Codziennie zużywamy ogromne ilości jednorazowych plastikowych opakowań. Ustawa o gospodarce cyrkularnej ma na celu ograniczenie produkcji i używania jednorazówek. Mają je zastąpić opakowania wielorazowe nadające się do recyklingu – zakomunikowało francuskie Ministerstwo Środowiska.

Przez pierwszych sześć miesięcy sprzedawcy będą mogli jeszcze wykorzystać zapasy opakowań foliowych. Później za nieprzestrzeganie restrykcji grozić będzie 15 tys. euro kary. Wśród produktów, które nie będą mogły znaleźć się w foliowych torbach i pojemnikach, są m.in. włoszczyzna, ziemniaki, ogórki, pomidory, rzodkiewki czy bakłażany. Bez opakowań będą sprzedawane także jabłka, gruszki, cytrusy, śliwki. Wyjątkiem są maliny i truskawki oraz inne delikatne owoce, które będzie można pakować w plastik do czerwca 2026 roku. Po tej dacie wszystkie owoce i warzywa będą wolne od plastiku. Zakaz obejmie docelowo również zioła i grzyby. Nie będzie można także sprzedawać pokrojonych owoców i warzyw. Nowe regulacje dotyczą produktów ważących mniej niż 1,5 kg.

Przeczytaj też: Polski rząd przygotowuje się do wprowadzenia kaucji za opakowania

We Francji ponad jedna trzecia owoców i warzyw sprzedawana jest w plastikowych opakowaniach. Kraj podejmuje szereg działań mających ograniczyć produkcję plastikowych odpadów. Zakazano już sprzedaży plastikowych słomek, sztućców i kubków. Dań kupowanych na wynos nie pakuje się już w styropianowe pudełka. W 2022 roku Francja będzie inwestować w publiczne punkty, w których będzie dostępna czysta pitna woda. Ma to zapobiegać kupowaniu wody w plastikowych, jednorazowych butelkach. Magazynów i gazet nie będzie można dłużej pakować w folię, a sieci fast-food stracą możliwość dodawania do zestawów plastikowych zabawek. Niebawem nie będzie też możliwości serwowania w jednorazowych opakowaniach potraw jedzonych na miejscu.

Zdjęcie: Didier Provost on Unsplash

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies