Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
W Gdańsku za ponad 400 mln zł powstanie fabryka wież do morskich wiatraków

Agencja Rozwoju Przemysłu planuje inwestycje w morską energetykę wiatrową we współpracy z hiszpańskim inwestorem. Łańcuch dostaw ma się opierać o polskie firmy

Fabryka wież dla morskich wiatraków za ponad 400 mln zł (100 mln euro) powstanie dzięki porozumieniu między Agencją Rozwoju Przemysłu (ARP) a hiszpańska firmą GRI Renewable Industries. Gdańska inwestycja ma zacząć produkcję już w 2024 roku. Fabryka ma być przygotowana na pokrycie zapotrzebowania na wieże dla morskiej energetyki wiatrowej. Na wodach Bałtyku w ciągu 10 lat powstanie kilka takich farm.

Przeczytaj też: Morska farma RWE na Bałtyku coraz bliżej

Nowy zakład będzie działać w standardzie Przemysłu 4.0. Oznacza to, że będzie zautomatyzowany i przyjazny dla osób w nim pracujących.

W Gdańsku powstawać mają wieże do największych turbin o mocy powyżej 13 MW. Linia produkcyjna ma pozwalać produkować nawet 100 takich wież rocznie. ARP liczy, że część łańcucha dostaw uda się zbudować w oparciu o polskie przedsiębiorstwa.

Przeczytaj też: Bałtyk jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie

Projekt ma wsparcie Grupy Przemysłowej Baltic Sp. z o.o. (GPB), będącej częścią grupy kapitałowej ARP. Od 10 lat działa ona na rynku komponentów dla energetyki wiatrowej. Firmy powiązane z GPB wyprodukowały już ponad 4 tys. części do lądowych wież wiatrowych i przygotowują się do produkcji dla offshore (morskiej energetyki wiatrowej). GRI Renewable Industries ma 16 zakładów produkcyjnych rozsianych na całym świecie. Produkuje w nich wieże i kołnierze dla energetyki wiatrowej.

Zdjęcie: Nicholas Doherty on Unsplash

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies