Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Bałtyk jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie. Orlen pracuje nad tym, by to zmienić

Na Bałtyku za kilka lat pojawią się pierwsze polskie farmy wiatrowe. To ważne, by firmy inwestujące w elektrownie wiatrowe zadbały też o naturę

Orlen planuje inwestycje wiatrowe na Bałtyku, ale i działania wspierające poprawę i ochronę środowiska na tym akwenie. Inwestycje Orlenu w morskie wiatraki, określane jako offshore wind, do 2030 roku mogą sięgnąć 47 mld zł. Każda budowa to ingerencja w środowisko naturalne. Dlatego koncern we współpracy z należącą do grupy Energą zainicjował debatę na temat zachowania walorów przyrodniczych Bałtyku. Eksperci są zgodni – Bałtyk jest w złej kondycji i trzeba wykorzystać każdą okazję, by o niego zadbać. Dyskutowano o tym podczas panelu „Morska energetyka wiatrowa jako szansa na wsparcie ochrony zasobów naturalnych Morza Bałtyckiego” podczas ósmej edycji Międzynarodowego Kongresu Morskiego w Szczecinie.

Przeczytaj też: Orlen ma już doradcę finansowego dla morskich wiatraków

Bałtyk jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych mórz na świecie. Ogromnym zagrożeniem dla niego jest rolnictwo i nadmierne stosowanie nawozów sztucznych, które są wypłukiwane do wód gruntowych i ostatecznie trafiają do morza. Wymiana wody z Morzem Północnym i Atlantykiem jest ograniczona przez cieśniny duńskie. Dodatkowy problem to nielegalne zanieczyszczenia ze statków i nagromadzenie wraków z resztkami paliwa i broni chemicznej pozostałej po II wojnie światowej. Życie w Bałtyku jest skrajnie zagrożone; już teraz jedną dziesiątą powierzchni dna stanowią tzw. pustynie morskie.

Eksperci uważają, że poprawa stanu środowiska Bałtyku jest możliwa dzięki połączeniu nowoczesnych rozwiązań z efektem skali. Nad technologiami pracuje m.in. Orlen i należąca do niego Energa we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim i Politechniką Krakowską. Do prac badawczych Orlen chce zaprosić także agencje rządowe, w tym Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wdrożenie rozwiązań na dużą skalę będzie zaś możliwe dzięki temu, że właśnie trwa proces przyznawania 11 nowych koncesji na inwestycje wiatrowe na Bałtyku. Będą one realizowane do roku 2040 na powierzchni 2,5 tys. km2 (czyli ponad 10 proc. Polskiej Wyłącznej Strefy Ekonomicznej).

Przeczytaj też: Elektrownia jądrowa Orlenu i Sołowowa?

Grupa Orlen to największa firma w Europie Środkowo-Wschodniej, działająca w Polsce, Czechach, Niemczech, na Litwie, Słowacji i w Kanadzie, przy czym jej produkty docierają do ponad 110 krajów na całym świecie. Należąca do Orlenu Energa dostarcza energię elektryczną na obszarze około jednej czwartej powierzchni Polski. Strategia grupy jest ukierunkowana na źródła zero- i niskoemisyjne, dlatego już 39 proc. mocy zainstalowanej w aktywach Energi pochodzi z OZE.

KATEGORIA
EKOLOGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies