Partnerzy wspierający
KGHM Orlen Tauron
Morska farma wiatrowa RWE w Polsce o krok do przodu

Badania środowiskowe trwały dwa lata. RWE wybrało też port, z którego chce serwisować planowaną farmę wiatrową na Bałtyku

RWE uzyskało decyzję środowiskową dla planowanej morskiej farmy wiatrowej, która ma powstać na polskiej części Bałtyku. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Szczecinie zatwierdziła projekt farmy o mocy 350 MW. RWE podkreśla, że to pierwsza w Polsce decyzja środowiskowa, która została wydana po przeprowadzeniu transgranicznej oceny oddziaływania na środowisko. Oznacza to, że w konsultacjach brali udział również interesariusze zza granicy.

Badania poprzedzające ocenę oddziaływania na środowisko trwały dwa lata. RWE podkreśla, że były prowadzone ze znaczącym udziałem polskich instytutów badawczych, w tym m. in. Uniwersytetu Gdańskiego, Akademii Marynarki Wojennej, Polskiego Instytutu Geologicznego, Instytutu Oceanologii PAN, a także firm 3Bird oraz Tringa.

Przeczytaj też: Niemieckie koleje stawiają na wodór. Ogromne plany DB

– Uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia jest krokiem milowym w realizacji projektu. W zależności od ostatecznej decyzji inwestycyjnej, prace budowlane na farmie mogą zostać uruchomione już w 2024 roku – pisze firma w komunikacie.

Jako centrum operacyjno-serwisowe dla przyszłej farmy Baltic II wybrano port w Ustce. W środę 8 grudnia 2021 roku w Ustce podpisana została pomiędzy RWE Renewables i Baltic Trade and Invest a zarządem Portu Morskiego Ustka wstępna umowa dzierżawy gruntów położonych na terenie usteckiego portu, na których powstanie centrum operacyjno-serwisowe dla morskich farm wiatrowych. Baza eksploatowana będzie przez okres minimum 25-30 lat, począwszy od 2025 roku. W pierwszej fazie do obsługi procesu budowy farmy oraz inicjalnego okresu jej eksploatacji, na bieżąco wykorzystywane będą dwie jednostki pływające klasy CTV. Docelowo inwestycja wygeneruje ok. 50 pełnoetatowych miejsc pracy. Będzie ona realizowana z wysokim udziałem tzw. local content na etapie samej budowy oraz eksploatacji.

Przeczytaj też: Orlen i Synthos powołują spółkę do wspólnych projektów jądrowych

RWE jest drugim na świecie graczem w branży morskiej energetyki wiatrowej. Ma 17 działających farm wiatrowych w pięciu krajach. Do 2030 r. RWE planuje potrojenie potencjału offshore wind, z obecnych ok. 2,4 GW do ok. 8 GW. W Polsce RWE ma farmy wiatrowe na lądzie o łącznej mocy około 370 MW i pracuje nad kolejnymi.

W latach 2020-2022 łączne inwestycje RWE w obszarze morskiej energetyki wiatrowej mają wynieść 5 mld euro. Moc należących do koncernu źródeł zielonej energii ma wynieść 13 gigawatów.

KATEGORIA
ENERGIA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies